Portal Pszczelarski

Pasieka przy CH Bonarka w Krakowie 2022

pszczelarstwo małopolskie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska Pasieka Miodna Bonarka Akademia Pszczelarzy Ratujemy pszczoły. Razem

Przy Centrum Handlowym Bonarka w Krakowie pojawiło się 5 uli, w których zamieszkało około 250 tysięcy pszczół rasy krainka, odmiany Galicja. Pasieka znajduje się w pobliżu łąki kwietnej i innych terenów zielonych, co ma zapewnić owadom jak najlepszy rozwój. 

Projekt Pasieki Miodnej Bonarka jest prowadzony przez Akademię Pszczelarza w ramach kampanii "Ratujemy pszczoły. Razem". Głównym celem inicjatywy jest edukacja na temat roli pszczół dla środowiska i samych ludzi.

Ule umiejscowiono na wale między budynkiem Centrum Handlowego a sąsiednimi biurowcami w pobliżu oczka wodnego i założonej w 2021 roku łąki kwietnej wraz z systemem nawadniającym również całą zieleń wokół. Ponadto na dachu Bonarki postawiono donice z roślinami miododajnymi, a wiosną 2022 roku nasadzenia takich roślin pojawiły się też niedaleko pasieki.

Władze Centrum Handlowego Bonarka podkreślają, że pasieka i inne podobne inicjatywy to efekt polityki środowiskowej Nepi Rockcastle. Galeria posiada już certyfikat Breeam-in-Use na poziomie Excellent, co daje jej miejsce w czołówce najbardziej przyjaznych środowisku i ludziom centrów handlowych w Polsce. Jak informuje portal retailnet.pl, centra handlowe NEPI Rockcastle zaangażowane w kampanię "Ratujemy pszczoły. Razem" opiekują się ponad milionem pszczół, które mieszkają w 7 pasiekach złożonych łącznie z 31 uli.



Liczba wyświetleń artykułu: 820

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto orzechowe z miodem

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi