Portal Pszczelarski

BeeLab w Polsce? Szwedzki program monitoringu pszczół być może będzie dostępny także w polskich pasiekach

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Szwecji Tietoevry Beelab monitoring pszczół

Jak informuje portal GeekWeek, Polska może zostać niedługo objęta programem stałego monitoringu pszczół. Skandynawska firma Tietoevry realizuje w Szwecji projekt BeeLab, w którym za pomocą elektronicznych czujników śledzone jest życie w ulu na niespotykaną dotąd skalę. 

Zamontowane w ulach czujniki zbierają dane dotyczące temperatury, wagi, ciśnienia powietrza, wilgotności lub jakości powietrza. Uczestnicy programu za pomocą specjalnej aplikacji na smartfonie uzyskują na bieżąco informacje na temat sytuacji w pasiece, kondycji pszczół, ich zachowania i ilości produkowanego miodu. Co więcej, pszczelarze za pomocą sztucznej inteligencji otrzymują najlepszą strategię pomocy pszczelim rodzinom. Najpierw analizowana jest przyczyna śmierci pszczoły, a następnie sugerowane rozwiązanie, które ma zapobiec kolejnym. 

BeeLab został uruchomiony w 2019 roku i do 2022 roku objął pięć szwedzkich miast. Jest to największy program stałego monitoringu, jakim objęto pszczoły w tym kraju. Koszt zamontowania czujników to około 1000 złotych, z kolei miesięczna opłata za korzystanie z aplikacji oscyluje od 25 do 50 złotych. Odpowiedzialna za BeeLab firma Tietoevry prowadzi swoje projekty także w Polsce. Stąd przypuszcza się, że niedługo również w naszym kraju będzie można uzyskać dostęp do tego systemu.Liczba wyświetleń artykułu: 208

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.