Portal Pszczelarski

BeeLab w Polsce? Szwedzki program monitoringu pszczół być może będzie dostępny także w polskich pasiekach

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Szwecji Tietoevry Beelab monitoring pszczół

Jak informuje portal GeekWeek, Polska może zostać niedługo objęta programem stałego monitoringu pszczół. Skandynawska firma Tietoevry realizuje w Szwecji projekt BeeLab, w którym za pomocą elektronicznych czujników śledzone jest życie w ulu na niespotykaną dotąd skalę. 

Zamontowane w ulach czujniki zbierają dane dotyczące temperatury, wagi, ciśnienia powietrza, wilgotności lub jakości powietrza. Uczestnicy programu za pomocą specjalnej aplikacji na smartfonie uzyskują na bieżąco informacje na temat sytuacji w pasiece, kondycji pszczół, ich zachowania i ilości produkowanego miodu. Co więcej, pszczelarze za pomocą sztucznej inteligencji otrzymują najlepszą strategię pomocy pszczelim rodzinom. Najpierw analizowana jest przyczyna śmierci pszczoły, a następnie sugerowane rozwiązanie, które ma zapobiec kolejnym. 

BeeLab został uruchomiony w 2019 roku i do 2022 roku objął pięć szwedzkich miast. Jest to największy program stałego monitoringu, jakim objęto pszczoły w tym kraju. Koszt zamontowania czujników to około 1000 złotych, z kolei miesięczna opłata za korzystanie z aplikacji oscyluje od 25 do 50 złotych. Odpowiedzialna za BeeLab firma Tietoevry prowadzi swoje projekty także w Polsce. Stąd przypuszcza się, że niedługo również w naszym kraju będzie można uzyskać dostęp do tego systemu.



Liczba wyświetleń artykułu: 1030

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Przygotowanie projektów w ramach programu Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich 2016/2017

Pasieki powyżej 80 rodzin pszczelich - formy opodatkowania

Sprzedaż miodu przez Internet - opodatkowanie

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Bananowe chipsy z miodem

Bigos staropolski na winie z miodem

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Bastani – perskie lody szafranowe

Surówka z kiszonej kapusty z miodem i pomarańczą

Chleb z szafranem i miodem