Portal Pszczelarski

Rekordowe miodobranie z pasieki miejskiej w Gdyni 2022

pszczelarstwo pomorskie miodobranie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska

Łącznie 182 kilogramy miodu udało się zebrać z miejskiej pasieki ulokowanej na dachu Urzędu Miasta w Gdyni. Jest to najlepszy wynik od czasu jej powstania. 

Na dachu Urzędu Miasta Gdyni od 2019 roku znajdują się cztery ule. W 2022 roku opiekujący się pasieką pszczelarz zbierał stąd miód trzykrotnie. W maju udało się zebrać 44 kilogramy, w lipcu 86, a w sierpniu 52 kilogramy miodu. Daje to w sumie 182 kilogramy, co jest wynikiem czterokrotnie lepszym niż 2021 roku.

Wiceprezydent Gdyni Michał Guć w rozmowie z Radiem Gdańsk wyraził zadowolenie z takiego wyniku i podkreślił, że to miodobranie udowadnia, że hodowla pszczół w mieście ma wszelkie szanse powodzenia, co może zachęcić mieszkańców Gdyni do zakładania własnych pasiek.

W 2019 roku, czyli z momentem utworzenia pasieki miejskiej na dachu Urzędu władze Gdyni ułatwiły również mieszkańcom stawianie uli na swoich dachach czy w ogrodach. Na tych zasadach gdynianie mogą utrzymywać do ośmiu rojów pszczół miodnych.

Miód zebrany podczas miodobrania władze miasta będą wykorzystywać jako produkt promocyjny lub jako nagroda w lokalnych konkursach.Liczba wyświetleń artykułu: 571

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Kamery w ulu

Adoptuj Pszczołę 3 - Wielki Spis Zapylaczy

Barciowisko 2017

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Pierniczki świąteczne z miodem

Miodowe ciasto z sezamową bezą