Portal Pszczelarski

Pestycydy powodują, że pszczoły nie potrafią prosto latać

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Anglii lot pszczoły

Według naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie niektóre z pestycydów negatywnie wpływają na zdolności pszczół miodnych do latania i poruszania się w linii prostej. 

Badacze z Wielkiej Brytanii dokonali szeregu eksperymentów, które miały sprawdzić wpływ środków ochrony roślin na zdolności motoryczne pszczoły miodnej. Do badań wyselekcjonowano cztery grupy pszczół, złożonych od 22 do 28 pszczół każda. Pierwsza grupa otrzymywała czysty roztwór sacharozy, natomiast cztery pozostałe sacharozę połączoną z pestycydami: imidaclopridem lub sulfoksaflorem, które są często używane jako środki owadobójcze. 

Potem pszczoły miały za zadanie przelecieć określony dystans w linii prostej. Owady te wykorzystują do orientacji zmysł wzroku, dlatego pszczoły poruszały się wzdłuż umieszczonych po obydwu stronach ekranach, na których emitowane były pionowe pasy, przesuwające się od lewej do prawej i z powrotem. W efekcie, lecące pomiędzy obydwoma pasami pszczoły miały poruszać się po prostej linii. Jednak owady, które otrzymały sacharozę z którymkolwiek z tych pestycydów nie zdołały tego uczynić. Następnie okazało się, że te grupy pszczoły miały więcej martwych komórek w korze wzrokowej, a to dzięki niej owady te mogą orientować się w terenie. Oznacza to, że nawet najmniejszy kontakt pszczół z tymi substancjami może zaburzać ich prawidłową egzystencję. Naukowcy wyniki swoich badań opublikowali na łamach czasopisma naukowego "Frontiers in Insect Science".



Liczba wyświetleń artykułu: 771

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Propolis - produkt pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna