Portal Pszczelarski

Miód jednym z najczęściej podrabianych produktów na świecie

pszczelarstwo w Anglii miód badanie miodu fałszowanie miodu

Jak informuje brytyjski dziennik "The Daily Telegraph" miód należy do trójki najczęściej fałszowanych produktów na świecie. Na podium znalazła się również oliwa z oliwek i mleko. 

Są dwa sposoby podrabiania miodu. Pierwszy z nich jest w zupełności legalny i polega na dodaniu do niego syropu cukrowego i odrobiny barwnika. Jeżeli stosuje się tę praktykę, to informacja o tym powinna znaleźć się na etykiecie. Drugą metodą równie często spotykaną jest sprzedaż prawdziwego miodu kiepskiej jakości jako droższego i lepszego. Nierzadko miód dobrej jakości jest mieszany z tym gorszym, co negatywnie wpływa na jego smak. 

Proceder może się nasilać. Wpływ na to ma spadek pszczelej populacji, a zwłaszcza dzikich pszczół, które w miastach są wypierane przez pszczoły miodne. Te z kolei są narażone skutki intensywnego rolnictwa i choroby. Sytuacje na rynku miodu pogarszają też zmiany klimatu, które wywołują brak pokarmu i w efekcie głód w pasiekach. 

"The Daily Telegraph" zwraca również uwagę na dramatyczną sytuację pszczół w Stanach Zjednoczonych, gdzie powszechną praktyką jest wożenie pszczół miodnych od gospodarstwa do gospodarstwa, aby zapylać uprawy.Liczba wyświetleń artykułu: 1803

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Tofu smażone w ziołach z miodem

Zimowy torcik z żurawiną i kremem z białej czekolady

Torcik naleśnikowy z miodem

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Propolis - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli