Portal Pszczelarski

Miód jednym z najczęściej podrabianych produktów na świecie

pszczelarstwo w Anglii miód badanie miodu fałszowanie miodu

Jak informuje brytyjski dziennik "The Daily Telegraph" miód należy do trójki najczęściej fałszowanych produktów na świecie. Na podium znalazła się również oliwa z oliwek i mleko. 

Są dwa sposoby podrabiania miodu. Pierwszy z nich jest w zupełności legalny i polega na dodaniu do niego syropu cukrowego i odrobiny barwnika. Jeżeli stosuje się tę praktykę, to informacja o tym powinna znaleźć się na etykiecie. Drugą metodą równie często spotykaną jest sprzedaż prawdziwego miodu kiepskiej jakości jako droższego i lepszego. Nierzadko miód dobrej jakości jest mieszany z tym gorszym, co negatywnie wpływa na jego smak. 

Proceder może się nasilać. Wpływ na to ma spadek pszczelej populacji, a zwłaszcza dzikich pszczół, które w miastach są wypierane przez pszczoły miodne. Te z kolei są narażone skutki intensywnego rolnictwa i choroby. Sytuacje na rynku miodu pogarszają też zmiany klimatu, które wywołują brak pokarmu i w efekcie głód w pasiekach. 

"The Daily Telegraph" zwraca również uwagę na dramatyczną sytuację pszczół w Stanach Zjednoczonych, gdzie powszechną praktyką jest wożenie pszczół miodnych od gospodarstwa do gospodarstwa, aby zapylać uprawy.



Liczba wyświetleń artykułu: 1862

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Lawenda wąskolistna – roślina miododajna

Święte pszczoły miodne - starożytność

Czereśnia, wiśnia ptasia, trześnia – roślina miododajna

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Żurawina z miodem i wanilią

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Pierniczki świąteczne z miodem