Pszczoły mogą odczuwać ból i przygnębienie

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Queen Mary University of London pszczoły i trzmiele mogą mieć zdolność do odczuwania bólu i przygnębienia. Wcześniej badacze odkryli zdolności tych owadów do zachowań inteligentnych, kreatywnych czy wykonywania prostych obliczeń.
Zdaniem głównego autor badań Larsa Chittka pszczoły i trzmiele odczuwają pogorszenie nastroju, gdy zostaną złowione przez pająka i to nawet kilka dni po tym, jak uda się im wyswobodzić. Owady odczuwają też coś na kształt traumy. Przykładowo, po takim zdarzeniu boją się zbliżać do kwiatów.
Kolejne eksperymenty przeprowadzone przez badaczy z Queen Mary University of London polegały na sprawdzeniu reakcji pszczół i trzmieli na ból. Owady miały za zadanie osiąść na odpowiednio rozgrzanej płytce. Za to otrzymywały dodatkową porcję cukru. Jeżeli zdecydowały się wybrać chłodniejszą płytkę, to porcja cukru była mniejsza. Okazało się, że były gotowe wytrzymać silniejszy ból, by uzyskać większe korzyści.
Według naukowców trudno jest zweryfikować, jaki stopień bólu odczuwają pszczoły i trzmiele. Na pewno nie odczuwają bólu tak jak ludzie, ale to jednocześnie nie oznacza, że nie czują nic. Wyniki badań opisano na łamach "Proceedings of the National Academy of Science".
Liczba wyświetleń artykułu: 1058
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Spaliny dieslowe szkodzą owadom. Potwierdzają to badania!
Spaliny szkodzą owadom! Edyta Glebocki

Wrocławska studentka podsłuchuje pszczoły 2021
Co piszczy w ulu? Jakub Wojas

Bezpłatna diagnostyka laboratoryjna ostrych zatruć pszczół - zasady
Czy można bezpłatnie zbadać pszczoły w przypadku podejrzenia ich zatrucia? Krzysztof Dębski

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor
Jak sprawdzić liczbę Varroa destructor? Karolina Wronowska

Na co zwracać uwagę podczas badania pszczół?
Samodzielne badanie pszczół Anna Celińska
