Portal Pszczelarski

Jak zapamiętać rok urodzenia matki pszczelej?

Matka pszczela z oznaczeniem koloru czerwonego.

Pszczeli Boży Czyn Boży Czyn rok urodzenia matki pszczelej wiek matki pszczelej matka pszczela znajdowanie matki pszczelej kolor matki pszczelej znakowanie matki pszczelej kolor opalitki matki pszczelej

Artykuł sprawdził

Marcin Balana

Marcin Balana

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

"Jak zapamiętać rok urodzenia matki pszczelej?" - to pytanie, które często zadają sobie młodzi pszczelarze. Okazuje się, że pszczelarze na przestrzeni lat wypracowali sposób znakowania matek pszczelich, dzięki czemu prosto i szybko da się określić wiek danej z nich.

 

SPIS TREŚCI:
1. Czemu służy oznaczenie matki pszczelej?
2. BOŻY CZYN - łatwy sposób na zapamiętanie roku urodzenia matki pszczelej
3. Kolor opalitek w danym roku
4. Oznaczenie roku urodzenia matki pszczelej - praktyczny przykład
5. Matka pszczela bez opalitki
6. Jak zapamiętać rok urodzenia matki pszczelej? - artykuły powiązane

 

1. Czemu służy oznaczenie matki pszczelej? 
Jedną z bardzo cennych informacji dla pszczelarza jest wiedza, kiedy urodziła się matka pszczela. Dzięki niej pszczelarz może ocenić, które matki należy przeznaczyć do wymiany ze względu na ich wiek. W dużych pasiekach zapamiętać tego nie sposób, dlatego powszechnie wykorzystywany jest system znakowania, oparty na kolorach. Tylko co wtedy, kiedy pszczelarz nie potrafi przypisać danego koloru opalitki do roku narodzin matki pszczelej? Jest na to sposób! 

2. BOŻY CZYN - łatwy sposób na zapamiętanie roku urodzenia matki pszczelej 
Prawdopodobnie najprostszym sposobem zapamiętania roku urodzenia matki pszczelej jest rozwiązanie łamigłówki, którą kryją słowa: BOŻY CZYN.

Po wykreśleniu samogłosek z powyższych słów otrzymujemy w kolejności następujące litery: B Ż C Z N. Każda z nich odpowiada pierwszym literom nazw kolorów, tj.:
- B -> biały
- Ż -> żółty
- C -> czerwony
- Z -> zielony
- N -> niebieski 

3. Kolor opalitek w danym roku
Znakowanie matek pszczelich umożliwia ich identyfikację, a także pomaga szybko znaleźć je w ruchliwym roju pszczół. System oparty na kolorach jest prosty do zapamiętania, jeśli pszczelarz opanuje przypisane oznaczenie do pięciu kolorów. Każdy kolor oznacza ostatnią cyfrę z danej dekady, i tak:

- kolor biały opalitki to 1 i 6 rok dekady
- kolor żółty opalitki: 2 i 7 rok dekady
- kolor czerwony opalitki: 3 i 8 rok dekady
- kolor zielony opalitki: 4 i 9 rok dekady
- kolor niebieski opalitki: 5 i 0 rok dekady

Układ kolorów jest również nie bez znaczenia. Natężenie kolorów także ma na celu łatwiejsze zapamiętanie roku urodzenia matki pszczelej przez pszczelarza - od najjaśniejszego do najciemniejszego (siła barwy jest coraz większa).

Dlaczego jest pięć tylko barw? Wynika to z faktu, że matka pszczela z reguły (przy racjonalnej gospodarce pasiecznej) nie żyje dłużej niż pięć lat, a zatem bezzasadnym byłoby tworzyć kolejne kolory i dodatkowo utrudniać życie pszczelarzowi (zwłaszcza, że w miarę upływu czasu, w ulach znajdować się będą matki pszczele w różnym wieku).

4. Oznaczenie roku urodzenia matki pszczelej - praktyczny przykład 
Bazując na powyższych wskazówkach, matki pszczele urodzone w: 
- 2011 roku oznaczone są kolorem białym,
- 2012 roku oznaczone są kolorem żółtym,
- 2013 roku oznaczone są kolorem czerwonym, 
- 2014 roku oznaczone są kolorem zielonym,
- 2015 roku oznaczone są kolorem niebieskim,
- 2016 roku oznaczone są kolorem białym,
- 2017 roku oznaczone są kolorem żółtym, 
- 2018 roku oznaczone są kolorem czerwonym, 
- 2019 roku oznaczone są kolorem zielonym, 
- 2020 roku oznaczone są kolorem niebieskim.

Odwracając sytuację, jeżeli w 2016 roku zakupiliśmy od hodowców matki pszczele oznaczone kolorem białym, to mamy pewność, że matki pszczele:
- oznaczone kolorem niebieskim mają rok, 
- oznaczone kolorem zielonym mają 2 lata, 
- oznaczone kolorem czerwony mają 3 lata, 
- oznaczone kolorem żółtym mają 4 lata.

5. Matka pszczela bez opalitki 
Zdarza się, że po zimowli matka pszczela może stracić opalitkę. Pszczelarze wypracowali dość prosty sposób, jak się zabezpieczyć przed brakiem wiedzy nt. wieku matki. Część z nich zapisuje sobie markerem na daszku ula rok narodzin matki, jej linię i hodowcę. Inni zaś tworzą notatki na kartkach, które przypinają pinezkami od wewnętrznej strony daszka ula.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 90

6. Jak zapamiętać rok urodzenia matki pszczelej? - artykuły powiązane

Znakowanie matki pszczelejLiczba wyświetleń artykułu: 50246

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2016-04-20 16:27:36

BoŻy CZyN - super :) Okazuje się, że wcale to takie nie jest już trudne:)

Adam_Poch

2016-04-21 09:43:24

Fajnie! Nie wiedziałem, że tak łatwo można zapamiętać rok urodzenia matki pszczelej! A co znaczą cyferki na opalitkach matek pszczelich?

arek

2016-06-06 22:28:47

Bardzo przydatny artykuł. W prosty sposób można zapamiętać rok urodzenia matki pszczelej!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.