Portal Pszczelarski

Niewielkie zbiory miodu spadziowego na Podkarpaciu 2022

pszczelarstwo podkarpackie miodobranie miód spadziowy Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon

Pszczelarze z województwa podkarpackiego narzekają na niewielką ilość spadzi w sezonie 2022 roku. Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon w rozmowie z serwisem Nowiny Plus zrzuca winę za ten stan na pogodę. 

Składająca się z soków roślinnych spadź, nazywana również rosą miodową, występuje latem w postaci kropel na igłach oraz gałęziach jodły i świerka, a także na niektórych drzewach liściastych. Do jej wytworzenia przyczyniają się mszyce. Zdaniem prezesa Dylona zjawiska pogodowe utrudniają rozwój jednak ich rozwój, co powoduje brak spadzi. W lipcu 2022 roku pojawiły się jedynie niewielkie ilości spadź liściastej i jeszcze mniej iglastej. 

Pszczelarze z województwa podkarpackiego liczą, że sytuacja zmieni się sierpniu albo przynajmniej w pierwszej połowie września. Obszar lasów Bieszczad, Beskidu Niskiego oraz pogórzy Dynowskiego i Przemyskiego to tereny skąd pochodzi najwięcej miodu spadziowego. W tym regionie wytarza się blisko połowa tego produktu w Polsce. Miód spadziowy jest dwa razy droższy o najczęściej spotykanych na rynku. Jeżeli sytuacja się nie polepszy to jego cena pójdzie jeszcze w górę. Choć należy przyznać, że w przypadku tego produktu obfite miodobrania zdarzają się raz na kilka lat.

Czytaj również:

Właściwości miodu ze spadzi iglastejLiczba wyświetleń artykułu: 891

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Biały miód leśny z Mount Oku

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom