Portal Pszczelarski

Niewielkie zbiory miodu spadziowego na Podkarpaciu 2022

pszczelarstwo podkarpackie miodobranie miód spadziowy Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon

Pszczelarze z województwa podkarpackiego narzekają na niewielką ilość spadzi w sezonie 2022 roku. Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon w rozmowie z serwisem Nowiny Plus zrzuca winę za ten stan na pogodę. 

Składająca się z soków roślinnych spadź, nazywana również rosą miodową, występuje latem w postaci kropel na igłach oraz gałęziach jodły i świerka, a także na niektórych drzewach liściastych. Do jej wytworzenia przyczyniają się mszyce. Zdaniem prezesa Dylona zjawiska pogodowe utrudniają rozwój jednak ich rozwój, co powoduje brak spadzi. W lipcu 2022 roku pojawiły się jedynie niewielkie ilości spadź liściastej i jeszcze mniej iglastej. 

Pszczelarze z województwa podkarpackiego liczą, że sytuacja zmieni się sierpniu albo przynajmniej w pierwszej połowie września. Obszar lasów Bieszczad, Beskidu Niskiego oraz pogórzy Dynowskiego i Przemyskiego to tereny skąd pochodzi najwięcej miodu spadziowego. W tym regionie wytarza się blisko połowa tego produktu w Polsce. Miód spadziowy jest dwa razy droższy o najczęściej spotykanych na rynku. Jeżeli sytuacja się nie polepszy to jego cena pójdzie jeszcze w górę. Choć należy przyznać, że w przypadku tego produktu obfite miodobrania zdarzają się raz na kilka lat.

Czytaj również:

Właściwości miodu ze spadzi iglastej



Liczba wyświetleń artykułu: 1910

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II