Portal Pszczelarski

Australijscy naukowcy tworzą pestycyd przeciwko warrozie

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Australii warroza varroa destructor lek na warrozę

Warroza to jedna z najgroźniejszych chorób pszczół, wywoływana przez roztocza Varroa. Australijscy naukowcy z grupy badawczej Hort Innovations i Uniwersytetu w Sydney opracują pierwszy na świecie pestycyd na bazie hormonów, który będzie zwalczać właśnie te groźne drobnoustroje. 

Substancja ma być całkowicie bezpieczna dla pszczół. Wytworzone cząsteczki będą selektywnie wiązać się z receptorami hormonalnymi roztocza, a następnie zakłócać jego rozmnażanie, rozwój i zachowanie. Jednocześnie pestycyd ma nie wpływać negatywnie na aktywności hormonu pszczoły miodnej. 

Większość podobnych środków stosowanych na przykład w rolnictwie oparta jest na nieselektywnych neurotoksynach, które zasadniczo zabijają wszystkie organizmy, z którymi mają styczność. Stąd też pestycydy są postrzegane jako jedno z głównych zagrożeń dla pszczelej populacji. 

Prace nad stworzenie substancji do zwalczania warrozy potrwają do 2024 roku. Australia do niedawna była ostatnim kontynentem wolnym od tej choroby. Jednak pod koniec czerwca 2022 roku roztocze Varroa zostało wykryte w porcie Newcastle. Od tego czasu do połowy lipca 2022 roku doprowadziło ono już do śmierci ponad 15 milionów pszczół.Liczba wyświetleń artykułu: 1006

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto orzechowe z miodem

Słodka sałatka z kurczakiem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!