Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Australijscy naukowcy tworzą pestycyd przeciwko warrozie

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Australii warroza varroa destructor lek na warrozę

Warroza to jedna z najgroźniejszych chorób pszczół, wywoływana przez roztocza Varroa. Australijscy naukowcy z grupy badawczej Hort Innovations i Uniwersytetu w Sydney opracują pierwszy na świecie pestycyd na bazie hormonów, który będzie zwalczać właśnie te groźne drobnoustroje. 

Substancja ma być całkowicie bezpieczna dla pszczół. Wytworzone cząsteczki będą selektywnie wiązać się z receptorami hormonalnymi roztocza, a następnie zakłócać jego rozmnażanie, rozwój i zachowanie. Jednocześnie pestycyd ma nie wpływać negatywnie na aktywności hormonu pszczoły miodnej. 

Większość podobnych środków stosowanych na przykład w rolnictwie oparta jest na nieselektywnych neurotoksynach, które zasadniczo zabijają wszystkie organizmy, z którymi mają styczność. Stąd też pestycydy są postrzegane jako jedno z głównych zagrożeń dla pszczelej populacji. 

Prace nad stworzenie substancji do zwalczania warrozy potrwają do 2024 roku. Australia do niedawna była ostatnim kontynentem wolnym od tej choroby. Jednak pod koniec czerwca 2022 roku roztocze Varroa zostało wykryte w porcie Newcastle. Od tego czasu do połowy lipca 2022 roku doprowadziło ono już do śmierci ponad 15 milionów pszczół.Liczba wyświetleń artykułu: 1760

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Zmiany w podatkach i składkach ZUS dla pszczelarzy w 2017 roku

Przygotowanie projektów w ramach programu Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich 2016/2017

Pszczelarz a faktura VAT RR

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Bastani – perskie lody szafranowe

Surówka z kiszonej kapusty z miodem i pomarańczą

Nan-e qandi

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.