Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Australijscy naukowcy tworzą pestycyd przeciwko warrozie

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Australii warroza varroa destructor lek na warrozę

Warroza to jedna z najgroźniejszych chorób pszczół, wywoływana przez roztocza Varroa. Australijscy naukowcy z grupy badawczej Hort Innovations i Uniwersytetu w Sydney opracują pierwszy na świecie pestycyd na bazie hormonów, który będzie zwalczać właśnie te groźne drobnoustroje. 

Substancja ma być całkowicie bezpieczna dla pszczół. Wytworzone cząsteczki będą selektywnie wiązać się z receptorami hormonalnymi roztocza, a następnie zakłócać jego rozmnażanie, rozwój i zachowanie. Jednocześnie pestycyd ma nie wpływać negatywnie na aktywności hormonu pszczoły miodnej. 

Większość podobnych środków stosowanych na przykład w rolnictwie oparta jest na nieselektywnych neurotoksynach, które zasadniczo zabijają wszystkie organizmy, z którymi mają styczność. Stąd też pestycydy są postrzegane jako jedno z głównych zagrożeń dla pszczelej populacji. 

Prace nad stworzenie substancji do zwalczania warrozy potrwają do 2024 roku. Australia do niedawna była ostatnim kontynentem wolnym od tej choroby. Jednak pod koniec czerwca 2022 roku roztocze Varroa zostało wykryte w porcie Newcastle. Od tego czasu do połowy lipca 2022 roku doprowadziło ono już do śmierci ponad 15 milionów pszczół.Liczba wyświetleń artykułu: 1929

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele