Portal Pszczelarski

Pierwsze miodobranie w Łączkach Jagiellońskich 2022

pszczelarstwo podkarpackie domek do apiterapii Sławomir Stefański Jan Obara

Po roku od uruchomienia pszczelego domku w Łączkach Jagiellońskich w gminie Wojaszówka w województwie podkarpackim odbyło się 20 lipca 2022 roku pierwsze miodobranie. Z 12 uli, w których mieszka około 500 tysięcy pszczół zebrano kilka dzbanków miodu wielokwiatowego z odrobiną spadzi liściastej. 

Domek do apiterapii w Łączkach Jagiellońskich to inicjatywa wójta gminy Wojaszówka i zarazem pszczelarza Sławomira Stefańskiego. Prócz niego w miodobraniu brali udział między innymi przewodniczący Rady Gminy Józef Zięba oraz opiekujący się na stałe tutejszymi pszczołami mistrz pszczelarstwa Jan Obara. 

Zebrany miód, jak powiedział portalowi Nasze Miasto Krosno wójt Wojaszówki, będzie rozdawany przyjaciołom gminy, jako forma podziękowań i promocji zarówno tutejszych ziem, jak i idei pracy pszczoły i pszczelarza. 

Pozyskiwanie miodu nie jest jednak głównym celem obiektu zlokalizowanego przy Dziennym Domie Seniora Wigor w Łączkach Jagiellońskich. W domku do apiterapii wszyscy mieszkańcy gminy w weekendy mogą odczuć pozytywne skutki zdrowotne działania wytwarzanego tam przez pszczoły mikroklimatu. Specyficzne powietrze wdychane w tym miejscu pozytywnie oddziałuje między innymi na drogi oddechowe czy zdrowie psychiczne.

 Liczba wyświetleń artykułu: 389

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Historia pasieki rodzinnej Netczuków