Portal Pszczelarski

Pierwsze miodobranie w Łączkach Jagiellońskich 2022

pszczelarstwo podkarpackie domek do apiterapii Sławomir Stefański Jan Obara

Po roku od uruchomienia pszczelego domku w Łączkach Jagiellońskich w gminie Wojaszówka w województwie podkarpackim odbyło się 20 lipca 2022 roku pierwsze miodobranie. Z 12 uli, w których mieszka około 500 tysięcy pszczół zebrano kilka dzbanków miodu wielokwiatowego z odrobiną spadzi liściastej. 

Domek do apiterapii w Łączkach Jagiellońskich to inicjatywa wójta gminy Wojaszówka i zarazem pszczelarza Sławomira Stefańskiego. Prócz niego w miodobraniu brali udział między innymi przewodniczący Rady Gminy Józef Zięba oraz opiekujący się na stałe tutejszymi pszczołami mistrz pszczelarstwa Jan Obara. 

Zebrany miód, jak powiedział portalowi Nasze Miasto Krosno wójt Wojaszówki, będzie rozdawany przyjaciołom gminy, jako forma podziękowań i promocji zarówno tutejszych ziem, jak i idei pracy pszczoły i pszczelarza. 

Pozyskiwanie miodu nie jest jednak głównym celem obiektu zlokalizowanego przy Dziennym Domie Seniora Wigor w Łączkach Jagiellońskich. W domku do apiterapii wszyscy mieszkańcy gminy w weekendy mogą odczuć pozytywne skutki zdrowotne działania wytwarzanego tam przez pszczoły mikroklimatu. Specyficzne powietrze wdychane w tym miejscu pozytywnie oddziałuje między innymi na drogi oddechowe czy zdrowie psychiczne.

 Liczba wyświetleń artykułu: 135

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Skrzydełka z miodem i chili

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor