Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Pierwsze miodobranie w Łączkach Jagiellońskich 2022

pszczelarstwo podkarpackie domek do apiterapii Sławomir Stefański Jan Obara

Po roku od uruchomienia pszczelego domku w Łączkach Jagiellońskich w gminie Wojaszówka w województwie podkarpackim odbyło się 20 lipca 2022 roku pierwsze miodobranie. Z 12 uli, w których mieszka około 500 tysięcy pszczół zebrano kilka dzbanków miodu wielokwiatowego z odrobiną spadzi liściastej. 

Domek do apiterapii w Łączkach Jagiellońskich to inicjatywa wójta gminy Wojaszówka i zarazem pszczelarza Sławomira Stefańskiego. Prócz niego w miodobraniu brali udział między innymi przewodniczący Rady Gminy Józef Zięba oraz opiekujący się na stałe tutejszymi pszczołami mistrz pszczelarstwa Jan Obara. 

Zebrany miód, jak powiedział portalowi Nasze Miasto Krosno wójt Wojaszówki, będzie rozdawany przyjaciołom gminy, jako forma podziękowań i promocji zarówno tutejszych ziem, jak i idei pracy pszczoły i pszczelarza. 

Pozyskiwanie miodu nie jest jednak głównym celem obiektu zlokalizowanego przy Dziennym Domie Seniora Wigor w Łączkach Jagiellońskich. W domku do apiterapii wszyscy mieszkańcy gminy w weekendy mogą odczuć pozytywne skutki zdrowotne działania wytwarzanego tam przez pszczoły mikroklimatu. Specyficzne powietrze wdychane w tym miejscu pozytywnie oddziałuje między innymi na drogi oddechowe czy zdrowie psychiczne.

 Liczba wyświetleń artykułu: 516

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pszczelarz, a kto to taki?

Propolis - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą