Portal Pszczelarski

Pierwsze miodobranie w Łączkach Jagiellońskich 2022

pszczelarstwo podkarpackie domek do apiterapii Sławomir Stefański Jan Obara

Po roku od uruchomienia pszczelego domku w Łączkach Jagiellońskich w gminie Wojaszówka w województwie podkarpackim odbyło się 20 lipca 2022 roku pierwsze miodobranie. Z 12 uli, w których mieszka około 500 tysięcy pszczół zebrano kilka dzbanków miodu wielokwiatowego z odrobiną spadzi liściastej. 

Domek do apiterapii w Łączkach Jagiellońskich to inicjatywa wójta gminy Wojaszówka i zarazem pszczelarza Sławomira Stefańskiego. Prócz niego w miodobraniu brali udział między innymi przewodniczący Rady Gminy Józef Zięba oraz opiekujący się na stałe tutejszymi pszczołami mistrz pszczelarstwa Jan Obara. 

Zebrany miód, jak powiedział portalowi Nasze Miasto Krosno wójt Wojaszówki, będzie rozdawany przyjaciołom gminy, jako forma podziękowań i promocji zarówno tutejszych ziem, jak i idei pracy pszczoły i pszczelarza. 

Pozyskiwanie miodu nie jest jednak głównym celem obiektu zlokalizowanego przy Dziennym Domie Seniora Wigor w Łączkach Jagiellońskich. W domku do apiterapii wszyscy mieszkańcy gminy w weekendy mogą odczuć pozytywne skutki zdrowotne działania wytwarzanego tam przez pszczoły mikroklimatu. Specyficzne powietrze wdychane w tym miejscu pozytywnie oddziałuje między innymi na drogi oddechowe czy zdrowie psychiczne.

 Liczba wyświetleń artykułu: 725

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Czy pszczoła miodna jest nadal święta?

Przyczyny rabunków w pasiekach

Spleśniały plaster miodu – co robić?

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje

Projekt Bzykająca Przyczepka

VIII Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego na Zamku Grodziec - relacja z wydarzenia

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę