Portal Pszczelarski

Według warmińsko-mazurskich pszczelarzy w 2022 roku będzie o 30% mniej miodu

pszczelarstwo warmińsko-mazurskie produkcja miodu Józef Zych

Jak podaje Radio Olsztyn, Warmińsko-Mazurski Związek Pszczelarski szacuje, że wyprodukowanego w 2022 roku miodu może być mniej nawet o 30% niż w roku ubiegłym. To w sposób naturalny wpłynie na wzrost cen produktów pszczelich. 

Trudne warunki pogodowe spowodowały, że pszczoły nie miały zbyt dużo pyłku do zebrania, co przełożyło się na nie tylko niedobory miodu na rynku, ale też w pasiekach, co przenosi się większe koszty ich utrzymania. 

Na antenie Radia Olsztyn sytuację na rynku pszczelarskim skomentował prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Pszczelarskiego Józef Zysk. Jego zdaniem za wzrostem cen za litr miodu mogą stać również rosnące ceny cukru, paszy a także sprzętu pszczelarskiego oraz uli, gdzie podwyżki sięgają 30-50%. 

Cena litrowego słoika miodu kształtuje się na poziomie 40 złotych. Jest to cena zbliżona do tej z 2021 roku. Wynika to z faktu, że pszczelarze dokarmiali pszczoły cukrem, który kupili jeszcze po niższej cenie. Jednak jest to jedynie chwilowe wstrzymywanie spodziewanego trendu.Liczba wyświetleń artykułu: 487

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Dlaczego pszczoły tworzą olbrzymie skupisko przed wylotem?

Właściwości ziołomiodów

Wierzbówka kiprzyca – roślina miododajna

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)