Portal Pszczelarski

Według warmińsko-mazurskich pszczelarzy w 2022 roku będzie o 30% mniej miodu

pszczelarstwo warmińsko-mazurskie produkcja miodu Józef Zych

Jak podaje Radio Olsztyn, Warmińsko-Mazurski Związek Pszczelarski szacuje, że wyprodukowanego w 2022 roku miodu może być mniej nawet o 30% niż w roku ubiegłym. To w sposób naturalny wpłynie na wzrost cen produktów pszczelich. 

Trudne warunki pogodowe spowodowały, że pszczoły nie miały zbyt dużo pyłku do zebrania, co przełożyło się na nie tylko niedobory miodu na rynku, ale też w pasiekach, co przenosi się większe koszty ich utrzymania. 

Na antenie Radia Olsztyn sytuację na rynku pszczelarskim skomentował prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Pszczelarskiego Józef Zysk. Jego zdaniem za wzrostem cen za litr miodu mogą stać również rosnące ceny cukru, paszy a także sprzętu pszczelarskiego oraz uli, gdzie podwyżki sięgają 30-50%. 

Cena litrowego słoika miodu kształtuje się na poziomie 40 złotych. Jest to cena zbliżona do tej z 2021 roku. Wynika to z faktu, że pszczelarze dokarmiali pszczoły cukrem, który kupili jeszcze po niższej cenie. Jednak jest to jedynie chwilowe wstrzymywanie spodziewanego trendu.Liczba wyświetleń artykułu: 179

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Przygotowanie projektów w ramach programu Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich 2016/2017

Sprzedaż bezpośrednia miodu - opodatkowanie

Opodatkowanie pasieki do 80 rodzin pszczelich

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.