Portal Pszczelarski

Według warmińsko-mazurskich pszczelarzy w 2022 roku będzie o 30% mniej miodu

pszczelarstwo warmińsko-mazurskie produkcja miodu Józef Zych

Jak podaje Radio Olsztyn, Warmińsko-Mazurski Związek Pszczelarski szacuje, że wyprodukowanego w 2022 roku miodu może być mniej nawet o 30% niż w roku ubiegłym. To w sposób naturalny wpłynie na wzrost cen produktów pszczelich. 

Trudne warunki pogodowe spowodowały, że pszczoły nie miały zbyt dużo pyłku do zebrania, co przełożyło się na nie tylko niedobory miodu na rynku, ale też w pasiekach, co przenosi się większe koszty ich utrzymania. 

Na antenie Radia Olsztyn sytuację na rynku pszczelarskim skomentował prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Pszczelarskiego Józef Zysk. Jego zdaniem za wzrostem cen za litr miodu mogą stać również rosnące ceny cukru, paszy a także sprzętu pszczelarskiego oraz uli, gdzie podwyżki sięgają 30-50%. 

Cena litrowego słoika miodu kształtuje się na poziomie 40 złotych. Jest to cena zbliżona do tej z 2021 roku. Wynika to z faktu, że pszczelarze dokarmiali pszczoły cukrem, który kupili jeszcze po niższej cenie. Jednak jest to jedynie chwilowe wstrzymywanie spodziewanego trendu.



Liczba wyświetleń artykułu: 1478

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.