Portal Pszczelarski

Pszczoły potrafią rozpoznawać ludzkie twarze

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Anglii cechy pszczoły Lars Chittka

Lars Chittka, profesor ekologii sensorycznej i behawioralnej na Queen Mary University of London w swojej najnowszej książce The Mind of a Bee przekonuje, że pszczoły potrafią liczyć, rozpoznawać ludzkie twarze, a nawet uczyć się posługiwania się prostymi narzędziami i abstrakcyjnymi pojęciami. 

Te rewelacje to wynik serii badań i eksperymentów laboratoryjnych, jakie przeprowadził naukowiec wraz ze swoim zespołem. Jedno z doświadczeń polegało na rozpoznawaniu ludzkich twarzy przez samice pszczół robotnic. Owadom prezentowano wizerunki, z których jeden był powiązany z nagrodą w postaci cukru. W kolejnym etapie pszczołom pokazywano te same obrazy, ale już bez żadnej nagrody, a te mimo to wybierały tą samą twarz. 

W innym eksperymencie pszczoły potrafiły wizualnie zidentyfikować sferę, którą wcześniej odczuwały tylko w ciemności – i odwrotnie. Dokonywały rozróżnień abstrakcyjnych pojęć, jak "taki sam" lub "różny". Traktują też siebie jako unikalny byt. 

Badania wykazały także zróżnicowanie pod względem inteligencji w populacji pszczół. Niektóre osobniki wykonywały zadania lepiej od pozostałych. Owady najlepiej uczą się obserwując inne pszczoły i wystarczy jeden owad z danymi umiejętnościami, by cała grupa ich się nauczyła. 

Wnioski naukowca sprowadzają się do uznania, że pszczoły mają pewien poziom świadomości, odczuwają i mają stany emocjonalne, potrafią planować i wyobrażać sobie rzeczy.Liczba wyświetleń artykułu: 281

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim