Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Pszczoły potrafią rozpoznawać ludzkie twarze

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Anglii cechy pszczoły Lars Chittka

Lars Chittka, profesor ekologii sensorycznej i behawioralnej na Queen Mary University of London w swojej najnowszej książce The Mind of a Bee przekonuje, że pszczoły potrafią liczyć, rozpoznawać ludzkie twarze, a nawet uczyć się posługiwania się prostymi narzędziami i abstrakcyjnymi pojęciami. 

Te rewelacje to wynik serii badań i eksperymentów laboratoryjnych, jakie przeprowadził naukowiec wraz ze swoim zespołem. Jedno z doświadczeń polegało na rozpoznawaniu ludzkich twarzy przez samice pszczół robotnic. Owadom prezentowano wizerunki, z których jeden był powiązany z nagrodą w postaci cukru. W kolejnym etapie pszczołom pokazywano te same obrazy, ale już bez żadnej nagrody, a te mimo to wybierały tą samą twarz. 

W innym eksperymencie pszczoły potrafiły wizualnie zidentyfikować sferę, którą wcześniej odczuwały tylko w ciemności – i odwrotnie. Dokonywały rozróżnień abstrakcyjnych pojęć, jak "taki sam" lub "różny". Traktują też siebie jako unikalny byt. 

Badania wykazały także zróżnicowanie pod względem inteligencji w populacji pszczół. Niektóre osobniki wykonywały zadania lepiej od pozostałych. Owady najlepiej uczą się obserwując inne pszczoły i wystarczy jeden owad z danymi umiejętnościami, by cała grupa ich się nauczyła. 

Wnioski naukowca sprowadzają się do uznania, że pszczoły mają pewien poziom świadomości, odczuwają i mają stany emocjonalne, potrafią planować i wyobrażać sobie rzeczy.Liczba wyświetleń artykułu: 872

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Miód - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?