Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Pierwsze domki dla dzikich pszczół w Kielcach 2022

pszczelarstwo świętokrzyskie pszczelarstwo miejskie domki dla dzikich zapylaczy murarka ogrodowa

Fundacja Braterska sfinansowała zakup domków dla dzikich pszczół, które zawieszono na drzewach w osiedlu Sady w Kielcach. To pierwszy tego typu projekt realizowany w stolicy województwa świętokrzyskiego. 

Fundacja Braterska zapowiada zakupienie w 2022 roku i ustawienie na kilku kieleckich osiedlach łącznie 12 domków dla dzikich zapylaczy. Pierwsze dwa stanęły 6 lipca między ulicą Nowowiejską 5 i Warszawska 37. Mogą z nich skorzystać muraki, trzmiele czy biedronki. 

W rozmowie z serwisem Nasze Miasto Kielce Paweł Wójcik, prezes Fundacji stwierdził, że jego organizacja nieprzypadkowo zdecydowała się na domki dla pszczół murarek, a nie miodnych, gdyż to murarki zapylają kwiaty, nieodwiedzane przez pszczoły miodne z powodu zbyt małej ilości pyłku do produkcji miodu. Inicjator projektu liczy także na to, że domki zainteresują mieszkańców Kielc i skłonią ich do zdobywania wiedzy o owadach zapylających kwiaty. 

Inicjatywa jest realizowana we współpracy z Kielecką Spółdzielnią Mieszkaniową, która wcześniej angażowała się programy stawiania domków dla jerzyków i kotów wolnożyjących.



Liczba wyświetleń artykułu: 910

Komentarze z forum pszczelarskiego

geno1965 2022-08-03 20:55:34

Wspaniała inicjatywa.Pozdrawiam i trzymam kciuki.



  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą