Portal Pszczelarski

Lipy kwitną coraz wcześniej 2022

pszczelarstwo w Polsce lipa lipa drobnolistna Agnieszka Dąbrowska Piotr Bartmiński Krzysztof Bartoszek Marcin Siłuch Małgorzata Kępińska-Kasprzak

Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z pomocą Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju Zespołu Prognoz Specjalistycznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy przeanalizowali okresy kwitnienia lipy drobnolistnej w latach 1951-2021. Wyniki badań pokazują niekorzystnych dla pszczół trend. 

Badania przeprowadzili doktorzy z uczelni w Lublinie: Agnieszka Dąbrowska, Piotr Bartmiński, Krzysztof Bartoszek i Marcin Siłuch wraz z Małgorzatą Kępińską-Kasprzak z Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju. Analizowane dane pochodziły z 69 stacjach pomiarowych w Polsce. Na ich podstawie stwierdzono, że średnio o niecałe dwa dni na dziesięć lat w latach 1951-2021 lipa drobnolistna zakwita wcześniej. W ostatniej dekadzie początek tego okresu przypadł na 21 czerwca.

Zdaniem naukowców przyczyną tego są wyższe temperatury w drugiej połowie wiosny - w kwietniu i maju. Wystarczy jeden stopień Celsjusza powyżej normy, by lipy zaczęły kwitnąć około 5 dni wcześniej. 

Jest to bardzo uciążliwe dla pszczół. Kwitnienie lip stanowi początek okresu pożytku, podczas którego pszczoły zbierają pokarm. Jego wcześniejsze rozpoczęcie, a w konsekwencji jego również wcześniejsze zakończenie może spowodować, że pszczoły nie zgromadzą odpowiednich zapasów, pogorszy się ich kondycja, a zbiory miodu w pasiece będą mniejsze.Liczba wyświetleń artykułu: 2100

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Sałatka z kurczakiem, marynowanym pieprzem i miodem

Kaczka duszona z miodem w sosie pomarańczowym na czerwonej kapuście

Ryż cytrynowy z miodem

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Puszysty omlet z bananami

Puchowa owsianka na różanym mleku

Zdrowe cukierki z miodem w trzech wersjach

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia