Portal Pszczelarski

Lipy kwitną coraz wcześniej 2022

pszczelarstwo w Polsce lipa lipa drobnolistna Agnieszka Dąbrowska Piotr Bartmiński Krzysztof Bartoszek Marcin Siłuch Małgorzata Kępińska-Kasprzak

Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z pomocą Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju Zespołu Prognoz Specjalistycznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy przeanalizowali okresy kwitnienia lipy drobnolistnej w latach 1951-2021. Wyniki badań pokazują niekorzystnych dla pszczół trend. 

Badania przeprowadzili doktorzy z uczelni w Lublinie: Agnieszka Dąbrowska, Piotr Bartmiński, Krzysztof Bartoszek i Marcin Siłuch wraz z Małgorzatą Kępińską-Kasprzak z Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju. Analizowane dane pochodziły z 69 stacjach pomiarowych w Polsce. Na ich podstawie stwierdzono, że średnio o niecałe dwa dni na dziesięć lat w latach 1951-2021 lipa drobnolistna zakwita wcześniej. W ostatniej dekadzie początek tego okresu przypadł na 21 czerwca.

Zdaniem naukowców przyczyną tego są wyższe temperatury w drugiej połowie wiosny - w kwietniu i maju. Wystarczy jeden stopień Celsjusza powyżej normy, by lipy zaczęły kwitnąć około 5 dni wcześniej. 

Jest to bardzo uciążliwe dla pszczół. Kwitnienie lip stanowi początek okresu pożytku, podczas którego pszczoły zbierają pokarm. Jego wcześniejsze rozpoczęcie, a w konsekwencji jego również wcześniejsze zakończenie może spowodować, że pszczoły nie zgromadzą odpowiednich zapasów, pogorszy się ich kondycja, a zbiory miodu w pasiece będą mniejsze.Liczba wyświetleń artykułu: 4268

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie