Portal Pszczelarski

Deformed Wing Virus (DWV) przenoszony przez dręcz pszczeli zagraża pszczołom 2022

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech choroby pszczół Deformed Wing Virus Varroa destructor dręcz pszczeli

Niemieccy naukowcy z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze sprawdzili, jak szybko rozprzestrzenia się w przyrodzie nowy wariant wirusa zdeformowanych skrzydeł (z angielskiego Deformed Wing Virus – w skrócie DWV) przenoszony przez dręcz pszczeli (Varroa destructor) - pasożyta zewnętrznego pszczół miodnych. Zdaniem badaczy jedynie Australia jest już tylko wolna od nowej odmiany DWV. 

Jak informuje portal TVP Nauka, badanie przeprowadzone przez niemieckich naukowców polegało przede wszystkim na analizie materiału genetycznego zebranego z pszczół miodnych, trzmieli ziemnych i pasożytów z rodzaju Varroa. Badacze twierdzą, że nowy wariant wirusa, który odpowiada za zagładę całych kolonii pszczelich w wielu regionach świata już niedługo będzie dominujący na globie. 

Zakażenie DMV w wersji B powoduje, że u zakażonego owada nie rozwijają się w pełni skrzydła, co prowadzi do jego śmierci. Niemieccy naukowcy uważają, że ten wirus to obecnie najgroźniejsze zagrożenie dla pszczół miodnych. Z drugiej strony, DMV jest najdokładniej zbadanym występującym u nich wirusem. Odkryto go już w 2001 roku w Holandii. By się przed nim chronić zaleca się zwiększenie działań na rzecz utrzymania higieny w ulu, by nie pojawił się w nim pasożyt dręcz pszczeli.



Liczba wyświetleń artykułu: 1122

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.