Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Deformed Wing Virus (DWV) przenoszony przez dręcz pszczeli zagraża pszczołom 2022

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech choroby pszczół Deformed Wing Virus Varroa destructor dręcz pszczeli

Niemieccy naukowcy z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze sprawdzili, jak szybko rozprzestrzenia się w przyrodzie nowy wariant wirusa zdeformowanych skrzydeł (z angielskiego Deformed Wing Virus – w skrócie DWV) przenoszony przez dręcz pszczeli (Varroa destructor) - pasożyta zewnętrznego pszczół miodnych. Zdaniem badaczy jedynie Australia jest już tylko wolna od nowej odmiany DWV. 

Jak informuje portal TVP Nauka, badanie przeprowadzone przez niemieckich naukowców polegało przede wszystkim na analizie materiału genetycznego zebranego z pszczół miodnych, trzmieli ziemnych i pasożytów z rodzaju Varroa. Badacze twierdzą, że nowy wariant wirusa, który odpowiada za zagładę całych kolonii pszczelich w wielu regionach świata już niedługo będzie dominujący na globie. 

Zakażenie DMV w wersji B powoduje, że u zakażonego owada nie rozwijają się w pełni skrzydła, co prowadzi do jego śmierci. Niemieccy naukowcy uważają, że ten wirus to obecnie najgroźniejsze zagrożenie dla pszczół miodnych. Z drugiej strony, DMV jest najdokładniej zbadanym występującym u nich wirusem. Odkryto go już w 2001 roku w Holandii. By się przed nim chronić zaleca się zwiększenie działań na rzecz utrzymania higieny w ulu, by nie pojawił się w nim pasożyt dręcz pszczeli.



Liczba wyświetleń artykułu: 1566

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Domowa musztarda z miodem

Panna cotta z miodem i orzechami włoskimi

Żeberka z rabarbarem pięciu smaków i miodem

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.