Deformed Wing Virus (DWV) przenoszony przez dręcz pszczeli zagraża pszczołom 2022
Niemieccy naukowcy z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze sprawdzili, jak szybko rozprzestrzenia się w przyrodzie nowy wariant wirusa zdeformowanych skrzydeł (z angielskiego Deformed Wing Virus – w skrócie DWV) przenoszony przez dręcz pszczeli (Varroa destructor) - pasożyta zewnętrznego pszczół miodnych. Zdaniem badaczy jedynie Australia jest już tylko wolna od nowej odmiany DWV.
Jak informuje portal TVP Nauka, badanie przeprowadzone przez niemieckich naukowców polegało przede wszystkim na analizie materiału genetycznego zebranego z pszczół miodnych, trzmieli ziemnych i pasożytów z rodzaju Varroa. Badacze twierdzą, że nowy wariant wirusa, który odpowiada za zagładę całych kolonii pszczelich w wielu regionach świata już niedługo będzie dominujący na globie.
Zakażenie DMV w wersji B powoduje, że u zakażonego owada nie rozwijają się w pełni skrzydła, co prowadzi do jego śmierci. Niemieccy naukowcy uważają, że ten wirus to obecnie najgroźniejsze zagrożenie dla pszczół miodnych. Z drugiej strony, DMV jest najdokładniej zbadanym występującym u nich wirusem. Odkryto go już w 2001 roku w Holandii. By się przed nim chronić zaleca się zwiększenie działań na rzecz utrzymania higieny w ulu, by nie pojawił się w nim pasożyt dręcz pszczeli.
Liczba wyświetleń artykułu: 2079
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!