Portal Pszczelarski

120 uli zniszczonych w miejscowości Łubie (Górny Śląsk) 2022

pszczelarstwo śląskie zniszczone ule zniszczona pasieka Arkadiusz Freus

W miejscowości Łubie, w powiecie Tarnowskie Góry, w województwie śląskim, nieznany sprawca całkowicie zdemolował 120 uli. Właściciel pasieki szacuje straty na około 100 tysięcy złotych. 

Do zdarzenia doszło prawdopodobnie w nocy z soboty na niedzielę, z 28 na 29 maja 2022 roku. Ule znajdowały się wokół pól rzepaku, skąd pszczoły zbierały nektar. Ich właściciel Arkadiusz Freus zobaczył zniszczenia w niedzielę rano, kiedy zamierzał przeprowadzić miodobranie. Widok był przerażający: ule były poprzewracane, miód został wylany, a pszczoły zabite. 

Właściciel pasieki bezzwłocznie zawiadomił policję, która zabezpieczyła ślady i nagrania z monitoringu z okolicznych dróg dojazdowych. Arkadiusz Freus zarzeka się w rozmowie z serwisem TVN24, że jeszcze w sobotę po południu wszystko było w porządku. Poszkodowany pszczelarz nie wierzy, że dokonali tego zwykli chuligani. Sprawca musiał jego zdaniem dobrze się przygotować do dokonanego czynu: przede wszystkim mieć na sobie odpowiednie ubranie. Ponadto ule były rozstawione w odległości około 300-400 metrów od zabudowań ludzkich. 

Policja prosi o pomoc każdego, kto ma jakiekolwiek dodatkowe informacje na temat okoliczności przestępstwa lub jego sprawcy.Liczba wyświetleń artykułu: 979

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie