Czy rolnik może stać się najlepszym przyjacielem owadów zapylających?

Informacja prasowa otrzymana 2022.05.20 BrandLab
Owady zapylające to jedne z najbardziej zapracowanych stworzeń, pełniące niezwykle ważną rolę w ekosystemie, szczególnie w rolnictwie. Pszczoła miodna może być więc najlepszym przyjacielem rolnika. Dzięki jej pracy rolnik otrzyma wyższe plony owoców, warzyw oraz roślin oleistych i białkowych. Dlatego ważne jest, by prace polowe planował i wykonywał z myślą o bezpieczeństwie zapylaczy. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin w ramach kampanii edukacyjnej Pomagamy Pszczołom Bez Lipy przypomina o jednej z najważniejszych współprac – rolnika z pszczelarzem.
Współpraca rolnika i pszczelarza jest niezbędna do tworzenia zrównoważonego rolnictwa. Około 74% pszczelarzy deklaruje współpracę z rolnikami, a 65% z nich ocenia tę współpracę bardzo dobrze. Najczęściej polega ona na umieszczaniu uli przy plantacjach oraz informowaniu pszczelarzy o terminach przeprowadzanych oprysków. Bliska i partnerska współpraca pszczelarzy z rolnikami ogranicza czynniki ryzyka zagrażające pszczołom.
Co powie Kaja?
Z okazji Światowego Dnia Pszczoły we współpracy z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach PSOR przygotowało kolejny odcinek animowanej serii pt. "Z kamerą wśród pszczół" poświęcony współpracy rolnika i pszczelarza. W czwartym już filmie główna bohaterka - pszczoła Kaja - przedstawia rolnikowi zalety i zasady współpracy rolnikowi m.in. o właściwych porach przeprowadzania oprysków. Premiera filmu odbyła się 20 maja na stronie PSOR na Facebooku. Partnerem filmu jest także Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.
– Czy rolnik może być przyjacielem owadów zapylających? Zdecydowanie! Partnerska współpraca rolnika z pszczelarzem to jeden z przejawów troski o dobrostan tych ważnych dla produkcji żywności zwierząt. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin już od czterech lat pokazuje najlepsze praktyki w tym obszarze. Znamy wielu rolników, którzy zabiegi ochrony wykonują odpowiedzialnie i nawiązują owocną współpracę z lokalnymi pszczelarzami. W tym roku te zasady przybliżamy w ramach serii filmów "Z kamerą wśród pszczół" - mówi dr Joanna Gałązka z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.
Pomagamy Pszczołom Bez Lipy
Owady zapylające, aby mogły wykonywać swoją pracę, potrzebują przestrzeni, w której znajdą pożywienie i schronienie przez cały rok. Dlatego PSOR zachęca zarówno mieszkańców wsi, jak i miast do wysiewania roślin miododajnych w ramach akcji #PomagamyPszczołomBezLipy, która jest prowadzona m.in. na dedykowanym wydarzeniu na Facebooku.
Liczba wyświetleń artykułu: 389
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

102 miododajne drzewa posadzone w Zabawie 2022
Realizacja projektu Małopolska Pszczoła w Zabawie Jakub Wojas

Pszczelarze z RKP BARĆ w Bielińcu wsparli akcję charytatywną 2022
Podkarpaccy pszczelarze wyszli z piękną inicjatywą Wacław Piędel

Projekt Bee dentsu – ule na dachu siedziby dentsu Polska
Pszczelarstwo miejskie w wykonaniu agencji reklamowej Portal Pszczelarski

300 tysięcy złotych dla pszczelarzy z zachodniopomorskiego 2022
Są środki na dofinansowanie pasiek w zachodniopomorskim Jakub Wojas

Pszczelarze z Bydgoszczy rozdają ule z pszczołami 2022
W kujawsko-pomorskim rozdają pszczoły za darmo! Jakub Wojas

Stołówka dla fifnych owadów - akcja poznańskiego Urzędu Miasta 2022
Akcja pszczelarska Urzędu Miasta w Poznaniu Jakub Wojas

Rozpoczęto pierwszą edycję programu: Śląskie dla pszczół 2022
Wsparcie pszczelarstwa w województwie śląskim Jakub Wojas
