Portal Pszczelarski

Czy rolnik może stać się najlepszym przyjacielem owadów zapylających?

Informacja prasowa otrzymana 2022.05.20 BrandLab

akcja pszczelarska Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin Pomagamy Pszczołom Bez Lipy współpraca rolno-pszczelarska Z kamerą wśród pszczół Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych

Owady zapylające to jedne z najbardziej zapracowanych stworzeń, pełniące niezwykle ważną rolę w ekosystemie, szczególnie w rolnictwie. Pszczoła miodna może być więc najlepszym przyjacielem rolnika. Dzięki jej pracy rolnik otrzyma wyższe plony owoców, warzyw oraz roślin oleistych i białkowych. Dlatego ważne jest, by prace polowe planował i wykonywał z myślą o bezpieczeństwie zapylaczy. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin w ramach kampanii edukacyjnej Pomagamy Pszczołom Bez Lipy przypomina o jednej z najważniejszych współprac – rolnika z pszczelarzem. 

Współpraca rolnika i pszczelarza jest niezbędna do tworzenia zrównoważonego rolnictwa. Około 74% pszczelarzy deklaruje współpracę z rolnikami, a 65% z nich ocenia tę współpracę bardzo dobrze. Najczęściej polega ona na umieszczaniu uli przy plantacjach oraz informowaniu pszczelarzy o terminach przeprowadzanych oprysków. Bliska i partnerska współpraca pszczelarzy z rolnikami ogranicza czynniki ryzyka zagrażające pszczołom. 

Co powie Kaja?

Z okazji Światowego Dnia Pszczoły we współpracy z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach PSOR przygotowało kolejny odcinek animowanej serii pt. "Z kamerą wśród pszczół" poświęcony współpracy rolnika i pszczelarza. W czwartym już filmie główna bohaterka - pszczoła Kaja - przedstawia rolnikowi zalety i zasady współpracy rolnikowi m.in. o właściwych porach przeprowadzania oprysków. Premiera filmu odbyła się 20 maja na stronie PSOR na Facebooku. Partnerem filmu jest także Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Czy rolnik może być przyjacielem owadów zapylających? Zdecydowanie! Partnerska współpraca rolnika z pszczelarzem to jeden z przejawów troski o dobrostan tych ważnych dla produkcji żywności zwierząt. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin już od czterech lat pokazuje najlepsze praktyki w tym obszarze. Znamy wielu rolników, którzy zabiegi ochrony wykonują odpowiedzialnie i nawiązują owocną współpracę z lokalnymi pszczelarzami. W tym roku te zasady przybliżamy w ramach serii filmów "Z kamerą wśród pszczół" - mówi dr Joanna Gałązka z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. 

Pomagamy Pszczołom Bez Lipy

Owady zapylające, aby mogły wykonywać swoją pracę, potrzebują przestrzeni, w której znajdą pożywienie i schronienie przez cały rok. Dlatego PSOR zachęca zarówno mieszkańców wsi, jak i miast do wysiewania roślin miododajnych w ramach akcji #PomagamyPszczołomBezLipy, która jest prowadzona m.in. na dedykowanym wydarzeniu na Facebooku.



Liczba wyświetleń artykułu: 811

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bananowe chipsy z miodem

Wigilijne łazanki na bogato

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Historia pasieki rodzinnej Netczuków