Portal Pszczelarski

Pszczela motywacja – system nagradzania warunkowany dopaminą

pszczoła miodna pszczoła a dopamina

Pszczoła miodna wzbudza silne zainteresowanie nie tylko pszczelarzy, lecz także naukowców. Przedmiotem badań są zarówno pojedyncze owady, jak i mechanizmy funkcjonowania kolonii. Pszczoły tworzą złożoną społeczność, w której poszczególne osobniki mają ściśle określone role. Kolejne doświadczenia wykazują zadziwiającą inteligencję tych owadów i ujawniają coraz więcej ich cech wspólnych ze ssakami. Jedna z tych cech jest podobieństwo niektórych cech systemu nerwowego. J. Huang i in. Opublikowali na łamach czasopisma "Science" wyniki badań na temat zależnego od dopaminy systemu motywacyjnego pszczoły miodnej.

Czym jest dopamina?

Dopamina to związek organiczny należący do katecholamin. Jest jednym z ważnych neuroprzekaźników. U człowieka pełni szereg różnych funkcji, jest związana z systemem nagradzania. To właśnie dopamina odpowiada motywacje do działań, które są konieczne do przetrwania (jedzenie, picie, rozmnażanie, nauka itd.) Zaburzone funkcjonowanie systemu dopaminergicznego skutkuje m. in. ryzykiem wystąpienia ADHD, depresji, choroby Parkinsona. Poziom dopaminy jest bezpośrednio lub pośrednio skorelowany ze stosowaniem środków psychoaktywnych u osób uzależnionych (oczekiwanie na "nagrodę", które ma nastąpić po zażyciu danej substancji).

Dopamina u owadów

Dopamina u owadów także ma wpływ na ich funkcjonowanie. Istnieje m. in. powiązanie poziomu dopaminy u pszczół z podejmowaniem przez nie poszukiwań nowych siedlisk lub nowych źródeł pożywienia. Poziom dopaminy jest stały we wczesnym stadium rozwojowym pszczół, jednak później to się zmienia. Wyższy poziom tego neuroprzekaźnika sprawia, że niektóre osobniki wykazują większą ciekawość niż pozostałe. Podejmują one bardziej ryzykowne wyprawy, podczas gdy większość pszczół ogranicza się do zbierania pokarmu ze znanych obszarów. 

Przytoczone wyżej badania wykazały, że poziom dopaminy rośnie podczas zbierania nektaru oraz podczas tańca pszczół. Uruchomienie tego systemu sprawia, że pszczoły są zmotywowane do wylotu oczekując na nagrodę w postaci udanego zbioru. Odbywa się to przez zwiększenie apetytu, przez co owad ma indywidualną potrzebę odwiedzenia bogatego źródła pokarmu.

Ponadto wzrost poziomu dopaminy w czasie tańca pszczół występuje zarówno o owada wykonywującego ten taniec jak i u widza. Zmierzono, że poziom tego neuroprzekaźnika jest wówczas wyższy niż w czasie zbierania pokarmu. Może to wpływać na chęć pszczół do szybkiego skorzystania z pożytku, o którym informacje są przekazywane w tańcu. Pszczoły przecież chętnie odwiedzają miejsca wskazane przez inne osobniki jako wartościowe, muszą więc być ku temu odpowiednio zmotywowane. Badania wykazały, że jednym z czynników motywujących jest dopamina.

Agata Koń-Ulman

Agata Koń-Ulman

Autorka artykułów

Magister technologii żywności i żywienia człowieka

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 2169

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Korzenna sałatka z tofu i miodem na jabłkach

Szybki piernik z miodem na święta

Jajka w koszulce z kuskusem, pomidorkami i miodem