Portal Pszczelarski

Pszczelarz, który stracił 400 tysięcy pszczół odbuduje pasiekę dzięki Banku Pszczelemu

pszczelarstwo wielkopolskie Bank Pszczeli wytrucie pszczół zatrucie pszczół Rafał Szela Maciej Szela

Bank Pszczeli z Rzeszowa przekazał rodziny pszczele na odbudowę pasieki pszczelarzowi z wielkopolskich Tworzymirek, który we wrześniu 2021 roku stracił 400 tysięcy pszczół. Teraz poszkodowany hodowca będzie mógł odtworzyć swoją hodowlę. 

Do przekazania pięciu rodzin pszczelich pszczelarzowi z Tworzymirek doszło we wtorek, 10 maja 2022 roku. W rozmowie z Polską Agencją Prasową przedstawiciel Banku Pszczelego Maciej Szela zapewnił, że są to rodzin założone w ubiegłym roku, znajdujące się na nowych ramkach i nowej węzie. 

Poszkodowany pszczelarz stracił swoje owady wskutek wytrucia. Dodatkowo przestępca zatkał pianką izolacyjną otwory wylotowe w ulach, tak aby pszczoły nie mogły uciec. Odbudowa kilkuset tysięcznej kolonii pszczół jest niezwykle kosztowna i czasochłonna. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi właśnie Bank Pszczeli, który jest jedyną w Polsce instytucją, pomagającą pszczelarzom, których pasieki zostały wytrute lub zniszczone przez osoby trzecie. Pomoc jest nieodpłatna i polega na przekazaniu wraz z darmowym dowozem do 20% utraconej hodowli. W ciągu roku Bank może przekazać do 120 rodzin pszczelich. 

Instytucja jest inicjatywą braci Rafała i Macieja Szelów. Pierwszy z nich w 2018 roku stracił w wyniku wytrucia aż 2,5 miliona pszczół. Dzięki pomocy, jaką wówczas otrzymał mógł nie tylko odbudować pasiekę, ale również dać początek Bankowi Pszczelemu.

Czytaj również:

Wytrucie 420 tysięcy pszczół w Tworzymirkach 2021Liczba wyświetleń artykułu: 466

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!

O co chodzi w BeePower!?

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Kradzież 14 uli w zielonogórskim 2018

2 Festiwal Miodu - Miodobranie w Katowicach 2016

Część litewskich żołnierzy nie zje posiłków z miodem 2017