Portal Pszczelarski

Pszczelarz, który stracił 400 tysięcy pszczół odbuduje pasiekę dzięki Banku Pszczelemu

pszczelarstwo wielkopolskie Bank Pszczeli wytrucie pszczół zatrucie pszczół Rafał Szela Maciej Szela

Bank Pszczeli z Rzeszowa przekazał rodziny pszczele na odbudowę pasieki pszczelarzowi z wielkopolskich Tworzymirek, który we wrześniu 2021 roku stracił 400 tysięcy pszczół. Teraz poszkodowany hodowca będzie mógł odtworzyć swoją hodowlę. 

Do przekazania pięciu rodzin pszczelich pszczelarzowi z Tworzymirek doszło we wtorek, 10 maja 2022 roku. W rozmowie z Polską Agencją Prasową przedstawiciel Banku Pszczelego Maciej Szela zapewnił, że są to rodzin założone w ubiegłym roku, znajdujące się na nowych ramkach i nowej węzie. 

Poszkodowany pszczelarz stracił swoje owady wskutek wytrucia. Dodatkowo przestępca zatkał pianką izolacyjną otwory wylotowe w ulach, tak aby pszczoły nie mogły uciec. Odbudowa kilkuset tysięcznej kolonii pszczół jest niezwykle kosztowna i czasochłonna. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi właśnie Bank Pszczeli, który jest jedyną w Polsce instytucją, pomagającą pszczelarzom, których pasieki zostały wytrute lub zniszczone przez osoby trzecie. Pomoc jest nieodpłatna i polega na przekazaniu wraz z darmowym dowozem do 20% utraconej hodowli. W ciągu roku Bank może przekazać do 120 rodzin pszczelich. 

Instytucja jest inicjatywą braci Rafała i Macieja Szelów. Pierwszy z nich w 2018 roku stracił w wyniku wytrucia aż 2,5 miliona pszczół. Dzięki pomocy, jaką wówczas otrzymał mógł nie tylko odbudować pasiekę, ale również dać początek Bankowi Pszczelemu.

Czytaj również:

Wytrucie 420 tysięcy pszczół w Tworzymirkach 2021Liczba wyświetleń artykułu: 363

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę