Portal Pszczelarski

Pszczelarz, który stracił 400 tysięcy pszczół odbuduje pasiekę dzięki Banku Pszczelemu

pszczelarstwo wielkopolskie Bank Pszczeli wytrucie pszczół zatrucie pszczół Rafał Szela Maciej Szela

Bank Pszczeli z Rzeszowa przekazał rodziny pszczele na odbudowę pasieki pszczelarzowi z wielkopolskich Tworzymirek, który we wrześniu 2021 roku stracił 400 tysięcy pszczół. Teraz poszkodowany hodowca będzie mógł odtworzyć swoją hodowlę. 

Do przekazania pięciu rodzin pszczelich pszczelarzowi z Tworzymirek doszło we wtorek, 10 maja 2022 roku. W rozmowie z Polską Agencją Prasową przedstawiciel Banku Pszczelego Maciej Szela zapewnił, że są to rodzin założone w ubiegłym roku, znajdujące się na nowych ramkach i nowej węzie. 

Poszkodowany pszczelarz stracił swoje owady wskutek wytrucia. Dodatkowo przestępca zatkał pianką izolacyjną otwory wylotowe w ulach, tak aby pszczoły nie mogły uciec. Odbudowa kilkuset tysięcznej kolonii pszczół jest niezwykle kosztowna i czasochłonna. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi właśnie Bank Pszczeli, który jest jedyną w Polsce instytucją, pomagającą pszczelarzom, których pasieki zostały wytrute lub zniszczone przez osoby trzecie. Pomoc jest nieodpłatna i polega na przekazaniu wraz z darmowym dowozem do 20% utraconej hodowli. W ciągu roku Bank może przekazać do 120 rodzin pszczelich. 

Instytucja jest inicjatywą braci Rafała i Macieja Szelów. Pierwszy z nich w 2018 roku stracił w wyniku wytrucia aż 2,5 miliona pszczół. Dzięki pomocy, jaką wówczas otrzymał mógł nie tylko odbudować pasiekę, ale również dać początek Bankowi Pszczelemu.

Czytaj również:

Wytrucie 420 tysięcy pszczół w Tworzymirkach 2021



Liczba wyświetleń artykułu: 812

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Miód - produkt pszczeli