Portal Pszczelarski

Pszczelarz, który stracił 400 tysięcy pszczół odbuduje pasiekę dzięki Banku Pszczelemu

pszczelarstwo wielkopolskie Bank Pszczeli wytrucie pszczół zatrucie pszczół Rafał Szela Maciej Szela

Bank Pszczeli z Rzeszowa przekazał rodziny pszczele na odbudowę pasieki pszczelarzowi z wielkopolskich Tworzymirek, który we wrześniu 2021 roku stracił 400 tysięcy pszczół. Teraz poszkodowany hodowca będzie mógł odtworzyć swoją hodowlę. 

Do przekazania pięciu rodzin pszczelich pszczelarzowi z Tworzymirek doszło we wtorek, 10 maja 2022 roku. W rozmowie z Polską Agencją Prasową przedstawiciel Banku Pszczelego Maciej Szela zapewnił, że są to rodzin założone w ubiegłym roku, znajdujące się na nowych ramkach i nowej węzie. 

Poszkodowany pszczelarz stracił swoje owady wskutek wytrucia. Dodatkowo przestępca zatkał pianką izolacyjną otwory wylotowe w ulach, tak aby pszczoły nie mogły uciec. Odbudowa kilkuset tysięcznej kolonii pszczół jest niezwykle kosztowna i czasochłonna. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi właśnie Bank Pszczeli, który jest jedyną w Polsce instytucją, pomagającą pszczelarzom, których pasieki zostały wytrute lub zniszczone przez osoby trzecie. Pomoc jest nieodpłatna i polega na przekazaniu wraz z darmowym dowozem do 20% utraconej hodowli. W ciągu roku Bank może przekazać do 120 rodzin pszczelich. 

Instytucja jest inicjatywą braci Rafała i Macieja Szelów. Pierwszy z nich w 2018 roku stracił w wyniku wytrucia aż 2,5 miliona pszczół. Dzięki pomocy, jaką wówczas otrzymał mógł nie tylko odbudować pasiekę, ale również dać początek Bankowi Pszczelemu.

Czytaj również:

Wytrucie 420 tysięcy pszczół w Tworzymirkach 2021Liczba wyświetleń artykułu: 72

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.