Portal Pszczelarski

Pszczoły potrafią liczyć

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo we Francji pszczoły a matematyka

Grupa naukowców na czele z doktor Scarlett Howard na łamach naukowego czasopisma Frontiers in Ecology and Evolution przekonuje, że pszczoły miodne potrafią wykonywać proste obliczenia, dopasowywać symbole do ilość czy łączyć pojęcia wielkości i liczby. Jest to efekt badań prowadzonych od 2020 do 2022 roku na Uniwersytecie w Tuluzie. 

Australijska badaczka doktor Scarlett Howard podczas swojego stażu podoktorskiego we Francji dokonywała obserwacji dwóch grup pszczół. Pierwsza z nich była uczona kojarzenia liczb parzystych z wodą z cukrem, a liczb nieparzystych z chininą - płynem o gorzkim smaku. Natomiast druga grupa była szkolona w odwrotny sposób - liczby parzyste połączono z chininą, a liczby nieparzyste z wodą z cukrem. Następnie na podstawie kart, na których przedstawiano figury o różnych kształtach w ilości od 1 do 10 pszczoły dokonywały wyborów tych, gdzie spodziewały się słodkiego. Skuteczność sięgała 80%.

W dalszej kolejności sprawdzano reakcję na liczby, których pszczół nie uczono. I tutaj również skuteczność właściwych wskazań była wysoka – około 70 %. Co ciekawe, badania pokazały, że pszczoły lepiej sobie radzą z nauką liczb nieparzystych - odwrotnie niż u ludzi. Naukowcy za pomocą sieci neuronowej sprawdzali także, jak owady reagują na impulsy klasyfikowane jako nieparzyste i parzyste. Okazało się, że pszczoły doskonale rozpoznawały, o które liczby chodzi. 

Badania pokazały, że proste działania matematyczne nie wymagają specjalnie rozbudowanego mózgu, gdyż o ile mózg ludzki składa się z około 86 miliardów neuronów, to pszczeli już z tylko około 960 000 neuronów. Zagadką jednak nadal pozostaje, jakich pszczoły używają mechanizmów podczas kategoryzowania liczb według parzystości.



Liczba wyświetleń artykułu: 1332

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Miód - produkt pszczeli