Portal Pszczelarski

Duże pszczoły źle znoszą ocieplenie klimatu 2022

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA pszczoły trzmiele

Zdaniem amerykańskich naukowców zmiany klimatu powodują przekształcenia w strukturze pszczelej populacji. Jak zauważyli badacze, niewielkie pszczoły lepiej radzą sobie z wysokimi temperaturami niż większe osobniki.

Badania były prowadzone przez osiem lat, od 2014 do 2022 roku. W tym czasie obserwowano ponad 20 000 pszczół żyjących w Górach Skalistych. Miejsce było nieprzypadkowe, bowiem panujące tu warunki są szczególnie podatne na zmiany klimatu. Jednocześnie badacze zestawili wyniki swoich obserwacji z rezultatami innych badań przeprowadzonych w niegórskich częściach Stanów Zjednoczonych.

W trakcie badań zauważono, że ocieplenie klimatu wywołuje spadek populacji trzmieli i innych większych pszczół, które zdaniem naukowców mają niższą tolerancję na ciepło. W rejonie Gór Skalistych przenosiły się one w wyższe partie, gdzie panowały niższe temperatury. Miało to wpływ również na zapylanie. Większe zapylacze są w stanie poszukiwać pożywienia na dalekich obszarach. W konsekwencji utrzymanie prawidłowego funkcjonowania ekosystemów będzie wymagać wielokrotnego zwiększenia liczby małych pszczół.Liczba wyświetleń artykułu: 208

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele