Portal Pszczelarski

Duże pszczoły źle znoszą ocieplenie klimatu 2022

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA pszczoły trzmiele

Zdaniem amerykańskich naukowców zmiany klimatu powodują przekształcenia w strukturze pszczelej populacji. Jak zauważyli badacze, niewielkie pszczoły lepiej radzą sobie z wysokimi temperaturami niż większe osobniki.

Badania były prowadzone przez osiem lat, od 2014 do 2022 roku. W tym czasie obserwowano ponad 20 000 pszczół żyjących w Górach Skalistych. Miejsce było nieprzypadkowe, bowiem panujące tu warunki są szczególnie podatne na zmiany klimatu. Jednocześnie badacze zestawili wyniki swoich obserwacji z rezultatami innych badań przeprowadzonych w niegórskich częściach Stanów Zjednoczonych.

W trakcie badań zauważono, że ocieplenie klimatu wywołuje spadek populacji trzmieli i innych większych pszczół, które zdaniem naukowców mają niższą tolerancję na ciepło. W rejonie Gór Skalistych przenosiły się one w wyższe partie, gdzie panowały niższe temperatury. Miało to wpływ również na zapylanie. Większe zapylacze są w stanie poszukiwać pożywienia na dalekich obszarach. W konsekwencji utrzymanie prawidłowego funkcjonowania ekosystemów będzie wymagać wielokrotnego zwiększenia liczby małych pszczół.Liczba wyświetleń artykułu: 295

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu