Portal Pszczelarski

Duże pszczoły źle znoszą ocieplenie klimatu 2022

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA pszczoły trzmiele

Zdaniem amerykańskich naukowców zmiany klimatu powodują przekształcenia w strukturze pszczelej populacji. Jak zauważyli badacze, niewielkie pszczoły lepiej radzą sobie z wysokimi temperaturami niż większe osobniki.

Badania były prowadzone przez osiem lat, od 2014 do 2022 roku. W tym czasie obserwowano ponad 20 000 pszczół żyjących w Górach Skalistych. Miejsce było nieprzypadkowe, bowiem panujące tu warunki są szczególnie podatne na zmiany klimatu. Jednocześnie badacze zestawili wyniki swoich obserwacji z rezultatami innych badań przeprowadzonych w niegórskich częściach Stanów Zjednoczonych.

W trakcie badań zauważono, że ocieplenie klimatu wywołuje spadek populacji trzmieli i innych większych pszczół, które zdaniem naukowców mają niższą tolerancję na ciepło. W rejonie Gór Skalistych przenosiły się one w wyższe partie, gdzie panowały niższe temperatury. Miało to wpływ również na zapylanie. Większe zapylacze są w stanie poszukiwać pożywienia na dalekich obszarach. W konsekwencji utrzymanie prawidłowego funkcjonowania ekosystemów będzie wymagać wielokrotnego zwiększenia liczby małych pszczół.



Liczba wyświetleń artykułu: 749

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Pszczelarz, a kto to taki?

Propolis - produkt pszczeli

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Ciasteczka lekko miodowe

Pierniczki świąteczne z miodem

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Kontrola jakości miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu