Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Naukowcy odkryli dlaczego pszczoły spadają do wody 2022

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo we Francji lot pszczoły Herbert Heran Martin Lindauer pszczoły a woda

Francuscy naukowcy odkryli dlaczego pszczoły miodne przelatując nad lustrem bądź gładką taflą wody, tracą orientację i spadają. Udało się to dzięki powtórzeniu eksperymentu sprzed blisko 60 lat. 

W 1963 roku austriacki entomolog Herbert Heran i niemiecki behawiorysta Martin Lindauer wypuścili nad taflę jeziora grupę pszczół. Okazało się, że owady spadały do wody, gdy ta była spokojna. W 2022 roku eksperyment został powtórzony przez francuskich naukowców, ale w bezpieczniejszych warunkach. Badacze tym razem wypuścili owady do prostokątnego tunelu o długości 220 centymetrów. Na jego suficie i podłodze umieszczono lustra, które co jakiś czas zasłaniano. 

Pszczoły bez problemy pokonywały dany dystans na tej samej wysokości, kiedy lustra były zakryte. Podobnie się działo, gdy górne lustro było odsłonięte. Zupełnie inaczej działo się, kiedy lustrem stawała się podłoga, co sprawiało wrażenie, że ziemia była podwójnie odległa. W takiej sytuacji owady po pokonaniu 40 centymetrów opadały i zderzały się ze szklanym dnem. 

Naukowcy doszli do wniosku, że pszczoły używają wskazówek wizualnych umieszczonych na ziemi, aby utrzymać odpowiednią wysokość. Lecąc nad nieruchomym jeziorem lub lustrem w zamkniętym tunelu nie mogły znaleźć punktu, który mógłby im pomóc w zorientowaniu się w pozycji, w jakiej się znajdują. Nie ma przy tym znaczenia, co się znajduje ponad nimi.

Czytaj również:

Efektywny lot pszczoły a pożytki pszczeleLiczba wyświetleń artykułu: 914

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?