Portal Pszczelarski

Apel warszawskich leśników w sprawie łąk kwietnych i pasiek 2022

pszczelarstwo mazowieckie łąki kwietne

Andżelika Gackowska, zastępca dyrektora do spraw gospodarki leśnej Lasy Miejskie-Warszawa, w rozmowie z Polską Agencją Prasową zaapelowała o racjonalne wydawanie pieniędzy z budżetu obywatelskiego na rzecz inicjatyw mających wspierać przyrodę. 

Dyrektor Gackowska skrytykowała między innymi pomysły tworzenia łąk kwietnych pomiędzy ulicami, gdyż lecące tam ptaki lub owady często giną potrącone przez samochody. Zdaniem pani leśnik inicjatywy na rzecz rozwoju pszczelej populacji powinny się skupiać na dzikich zapylaczach, a nie na pszczołach miodnych. Dzikie owady zapylające nie są tak odporne jak pszczoły z pasiek, które cieszą się stałą opieką i potrafią zdobywać pokarm nawet z bardzo dalekiego obszaru. Tym samym nadmiar pszczół miodnych powoduje wypieranie dzikich zapylaczy. 

Warszawscy leśnicy są ponadto sceptyczni wobec projektów wieszania budek dla ptaków, które często znajdują się w miejscach, gdzie niezbyt duża liczba gatunków może z nich korzystać. Kontrowersje budzą także domki dla jeży, które są pozbawione stałej opieki i korzystają z nich nie tylko jeże.Liczba wyświetleń artykułu: 297

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ciasteczka imbirowe z miodem

Pierniczki na miodzie

Ogórki z miodem

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie