Portal Pszczelarski

Apel warszawskich leśników w sprawie łąk kwietnych i pasiek 2022

pszczelarstwo mazowieckie łąki kwietne

Andżelika Gackowska, zastępca dyrektora do spraw gospodarki leśnej Lasy Miejskie-Warszawa, w rozmowie z Polską Agencją Prasową zaapelowała o racjonalne wydawanie pieniędzy z budżetu obywatelskiego na rzecz inicjatyw mających wspierać przyrodę. 

Dyrektor Gackowska skrytykowała między innymi pomysły tworzenia łąk kwietnych pomiędzy ulicami, gdyż lecące tam ptaki lub owady często giną potrącone przez samochody. Zdaniem pani leśnik inicjatywy na rzecz rozwoju pszczelej populacji powinny się skupiać na dzikich zapylaczach, a nie na pszczołach miodnych. Dzikie owady zapylające nie są tak odporne jak pszczoły z pasiek, które cieszą się stałą opieką i potrafią zdobywać pokarm nawet z bardzo dalekiego obszaru. Tym samym nadmiar pszczół miodnych powoduje wypieranie dzikich zapylaczy. 

Warszawscy leśnicy są ponadto sceptyczni wobec projektów wieszania budek dla ptaków, które często znajdują się w miejscach, gdzie niezbyt duża liczba gatunków może z nich korzystać. Kontrowersje budzą także domki dla jeży, które są pozbawione stałej opieki i korzystają z nich nie tylko jeże.Liczba wyświetleń artykułu: 256

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek