Portal Pszczelarski

Apel warszawskich leśników w sprawie łąk kwietnych i pasiek 2022

pszczelarstwo mazowieckie łąki kwietne

Andżelika Gackowska, zastępca dyrektora do spraw gospodarki leśnej Lasy Miejskie-Warszawa, w rozmowie z Polską Agencją Prasową zaapelowała o racjonalne wydawanie pieniędzy z budżetu obywatelskiego na rzecz inicjatyw mających wspierać przyrodę. 

Dyrektor Gackowska skrytykowała między innymi pomysły tworzenia łąk kwietnych pomiędzy ulicami, gdyż lecące tam ptaki lub owady często giną potrącone przez samochody. Zdaniem pani leśnik inicjatywy na rzecz rozwoju pszczelej populacji powinny się skupiać na dzikich zapylaczach, a nie na pszczołach miodnych. Dzikie owady zapylające nie są tak odporne jak pszczoły z pasiek, które cieszą się stałą opieką i potrafią zdobywać pokarm nawet z bardzo dalekiego obszaru. Tym samym nadmiar pszczół miodnych powoduje wypieranie dzikich zapylaczy. 

Warszawscy leśnicy są ponadto sceptyczni wobec projektów wieszania budek dla ptaków, które często znajdują się w miejscach, gdzie niezbyt duża liczba gatunków może z nich korzystać. Kontrowersje budzą także domki dla jeży, które są pozbawione stałej opieki i korzystają z nich nie tylko jeże.Liczba wyświetleń artykułu: 116

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich