Portal Pszczelarski

Apel warszawskich leśników w sprawie łąk kwietnych i pasiek 2022

pszczelarstwo mazowieckie łąki kwietne

Andżelika Gackowska, zastępca dyrektora do spraw gospodarki leśnej Lasy Miejskie-Warszawa, w rozmowie z Polską Agencją Prasową zaapelowała o racjonalne wydawanie pieniędzy z budżetu obywatelskiego na rzecz inicjatyw mających wspierać przyrodę. 

Dyrektor Gackowska skrytykowała między innymi pomysły tworzenia łąk kwietnych pomiędzy ulicami, gdyż lecące tam ptaki lub owady często giną potrącone przez samochody. Zdaniem pani leśnik inicjatywy na rzecz rozwoju pszczelej populacji powinny się skupiać na dzikich zapylaczach, a nie na pszczołach miodnych. Dzikie owady zapylające nie są tak odporne jak pszczoły z pasiek, które cieszą się stałą opieką i potrafią zdobywać pokarm nawet z bardzo dalekiego obszaru. Tym samym nadmiar pszczół miodnych powoduje wypieranie dzikich zapylaczy. 

Warszawscy leśnicy są ponadto sceptyczni wobec projektów wieszania budek dla ptaków, które często znajdują się w miejscach, gdzie niezbyt duża liczba gatunków może z nich korzystać. Kontrowersje budzą także domki dla jeży, które są pozbawione stałej opieki i korzystają z nich nie tylko jeże.Liczba wyświetleń artykułu: 468

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Ocena projektu zakup leków w ramach mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014

Przyjęcie matki pszczelej - utrudnienia

Jakość matki pszczelej wychowanej z jaja lub larwy w różnym wieku

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

Jak uzyskać finansowanie projektu korzystając z platformy crowdfundingowej Polak Potrafi?

Projekt Bzykająca Przyczepka

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ciasteczka imbirowe z miodem

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Pierniczki na miodzie