Portal Pszczelarski

Stołówka dla fifnych owadów - akcja poznańskiego Urzędu Miasta 2022

pszczelarstwo wielkopolskie akcja pszczelarska Stołówka dla fifnych owadów Poznań dla pszczół hotel dla pszczół owady zapylające murarka ogrodowa

Szkoły, przedszkola, Rodzinne Ogrody Działkowe oraz Domy Kultury zaangażowały się w akcję zorganizowaną przez Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urząd Miasta Poznania. Jej celem jest tworzenie miejsc przyjaznych dla pszczół i innych owadów zapylających. 

Każdy z uczestników projektu otrzymuje hotel dla pszczół i innych owadów zapylających. Jest to budka zbudowana z trzciny, bambusowych rurek, suchego drewna, desek oraz szyszek. Korzystają z niego przede wszystkim dzikie pszczoły murarki, które tu znajdują schronienie i zostawiają swoje larwy. Między innymi trzydzieści pięć takich hoteli pojawi się w ogródkach szkół i przedszkoli biorących udział w akcji. 

Ponadto projekt zakłada dystrybucję darmowych mieszanek nasion miododajnych. Przewidziane jest również prowadzenie działań edukacyjnych dla dzieci na temat życia pszczół i ich znaczenia dla środowiska. 

Akcja "Stołówka dla fifnych owadów" jest realizowana w ramach programu "Poznań dla pszczół", trwającego od 2019 roku. Dzięki niemu tylko od maja 2021 do kwietnia 2022 roku postawiono w stolicy Wielkopolski 136 domków dla zapylaczy.Liczba wyświetleń artykułu: 431

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Wierzbówka kiprzyca – roślina miododajna

Przyjęcie matki pszczelej - utrudnienia

Public Eye Award – zauważono problem pszczół