Portal Pszczelarski

Nowe ule na Żoliborzu 2022

pszczelarstwo mazowieckie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska Miodowa Manufaktura Żoliborskie Miodobranie

W warszawskiej dzielnicy Żoliborz w parkach Kaskada i Kępa Potocka postawionych zostanie 8 uli. Pasieka ma dostarczać 240 kilogramów miodu rocznie.

Opiekę nad żoliborskimi ulami będzie sprawować Miodowa Manufaktura - firma pszczelarska, działająca od 2015 roku, która prowadzi własne pasieki w warszawskim Aninie i Wawrze oraz w miejscowości Urle w okolicach Wołomina. Miodowa Manufaktura podpisała z Urzędem Dzielnicy Żoliborz umowę, przewidującą także organizację "Żoliborskiego Miodobrania". 

Żoliborskie ule mają rozpocząć działanie pod koniec kwietnia 2022 roku, z zastrzeżeniem, że jeżeli warunki pogodowe na to pozwolą, to może się to stać wcześniej. Cały projekt zakłada również prowadzenie na terenie pasieki działań edukacyjnych na temat pszczelarstwa, życia pszczół, ich roli w przyrodzie oraz sposobach ich ochrony. 

Nie jest to pierwsza dzielnicowa pasieka na obszarze Żoliborza. Ule pojawiły się tu już w 2017 roku, jednak w 2021 roku pszczoły dotknęła infekcja. Dopiero po roku przerwy możliwy był powrót tych owadów do żoliborskich parków.Liczba wyświetleń artykułu: 1136

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Placki z borówkami i miodem z cytryną

Banan w cieście

Lawendowe ciasto dyniowe

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor