Portal Pszczelarski

Pszczeli starter na Politechnice Wrocławskiej 2022

Źródło grafiki: pl.wikipedia.org/wiki/Murarka_ogrodowa#/media/Plik:Osmia_rufa_couple_(aka).jpg Autor: André Karwath aka Aka CC BY-SA 2.5

pszczelarstwo dolnośląskie murarka ogrodowa pszczeli starter

Na terenach zielonych kampusu Politechniki Wrocławskiej powstał "pszczeli starter". Jest to niewielka hodowla pszczół murarek założona przez studentów Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Środowiska.

Umieszczenie owadów na terenie kampusu jest rezultatem prowadzonych dla dzieci przez studentów warsztatów z czyszczenia gniazd murarek. Jednym z elementów zajęć było wspólne wydobycie kokonów murarki ogrodowej z trzcin i umieszczenie w hotelach dla owadów we Wrocławiu. Pozostałe po warsztatach trzciny gniazdowe z niewyjętymi kokonami murarek wraz z gotowymi domkami dla nich postanowiono wykorzystać do stworzenia własnej hodowli, nazwanej "pszczelim starterem".

Jak informuje na swojej stronie Politechnika Wrocławska, sprawa była dosyć pilna, gdyż pszczoły zaczęły wygryzać się z kokonów. Studenci zatem postanowili, że owady pojawią się w pobliżu budynków ich wydziałów. Ponadto część murarek została wysłana do Poznania, Legnicy, Kotliny Kłodzkiej i na Górny Śląsk.

Studenci planują dodatkowo przygotować mapę z zaznaczonymi hotelami dla zapylaczy we Wrocławiu. Znajdą się tam także informację na temat stanu hoteli i bazy pokarmowej dla pszczół w okolicy.

Czytaj również:

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacjeLiczba wyświetleń artykułu: 212

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia