Portal Pszczelarski

Pszczela Ścieżka w Sosnowcu 2022

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo śląskie BeePathNet Pszczela Ścieżka Sosnowiec apiterapia

Sosnowiec dołączył do programu BeePathNet - Pszczela Ścieżka. Szlak będzie prowadził przez miejsca, w których znajdują się pasieki, a także inne obiekty związane z pszczołami. 

W 2022 roku w projekcie BeePathNet, prócz Sosnowca uczestniczy włoskie Bergamo, bułgarskie Bansko oraz chorwacki Osijek. Program, współfinansowanym jest ze środków Unii Europejskiej zakłada podejmowanie działań na rzecz pszczoły miodnej i innych owadów zapylających. 

Pszczela Ścieżka w Sosnowcu ma być ukończona pod koniec 2022 roku, ale wcześniej będzie można ją zwiedzać online. Poza pasiekami znajdą się na niej również miejsca mniej oczywiste, jak na przykład sosnowiecka katedra, gdyż w herbie diecezji znajduje się pszczoła. 

Poza wyznaczeniem tytułowej ścieżki w ramach projektu ma powstać również wystawa "Historia i współczesne oblicze apiterapii" w Muzeum Medycyny i Farmacji, należącym do Wydziału Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Ponadto w Wyższej Szkole Humanitas zostanie uruchomiony punkt biblioteczny poświęcony tematyce pszczelarstwa. Przy tej uczelni i Śląskim Uniwersytecie Medycznym powstaną pasieki, które będą wykorzystywane do celów dydaktycznych. Z kolei przy Hospicjum św. Tomasza pojawi się łąka kwietna, domki dla zapylaczy i tablice informacyjne.Liczba wyświetleń artykułu: 474

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Kaczka duszona z miodem w sosie pomarańczowym na czerwonej kapuście

Lekka sałatka z miodowym dressingiem

Agua fresca z borówek

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Miód - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół