Portal Pszczelarski

Pszczela Ścieżka w Sosnowcu 2022

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo śląskie BeePathNet Pszczela Ścieżka Sosnowiec apiterapia

Sosnowiec dołączył do programu BeePathNet - Pszczela Ścieżka. Szlak będzie prowadził przez miejsca, w których znajdują się pasieki, a także inne obiekty związane z pszczołami. 

W 2022 roku w projekcie BeePathNet, prócz Sosnowca uczestniczy włoskie Bergamo, bułgarskie Bansko oraz chorwacki Osijek. Program, współfinansowanym jest ze środków Unii Europejskiej zakłada podejmowanie działań na rzecz pszczoły miodnej i innych owadów zapylających. 

Pszczela Ścieżka w Sosnowcu ma być ukończona pod koniec 2022 roku, ale wcześniej będzie można ją zwiedzać online. Poza pasiekami znajdą się na niej również miejsca mniej oczywiste, jak na przykład sosnowiecka katedra, gdyż w herbie diecezji znajduje się pszczoła. 

Poza wyznaczeniem tytułowej ścieżki w ramach projektu ma powstać również wystawa "Historia i współczesne oblicze apiterapii" w Muzeum Medycyny i Farmacji, należącym do Wydziału Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Ponadto w Wyższej Szkole Humanitas zostanie uruchomiony punkt biblioteczny poświęcony tematyce pszczelarstwa. Przy tej uczelni i Śląskim Uniwersytecie Medycznym powstaną pasieki, które będą wykorzystywane do celów dydaktycznych. Z kolei przy Hospicjum św. Tomasza pojawi się łąka kwietna, domki dla zapylaczy i tablice informacyjne.Liczba wyświetleń artykułu: 273

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Biały miód leśny z Mount Oku

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Gofry drożdżowe z jogurtem greckim i miodem o smaku truskawkowo-waniliowym

Placki bananowo-owsiane z miodem

Kiwi w cieście z miodem rzepakowym

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Lekka sałatka z miodowym dressingiem

Udka kaczki z gruszkami karmelizowanymi w miodzie

Sos malinowo-miodowy