Portal Pszczelarski

Pszczela Ścieżka w Sosnowcu 2022

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo śląskie BeePathNet Pszczela Ścieżka Sosnowiec apiterapia

Sosnowiec dołączył do programu BeePathNet - Pszczela Ścieżka. Szlak będzie prowadził przez miejsca, w których znajdują się pasieki, a także inne obiekty związane z pszczołami. 

W 2022 roku w projekcie BeePathNet, prócz Sosnowca uczestniczy włoskie Bergamo, bułgarskie Bansko oraz chorwacki Osijek. Program, współfinansowanym jest ze środków Unii Europejskiej zakłada podejmowanie działań na rzecz pszczoły miodnej i innych owadów zapylających. 

Pszczela Ścieżka w Sosnowcu ma być ukończona pod koniec 2022 roku, ale wcześniej będzie można ją zwiedzać online. Poza pasiekami znajdą się na niej również miejsca mniej oczywiste, jak na przykład sosnowiecka katedra, gdyż w herbie diecezji znajduje się pszczoła. 

Poza wyznaczeniem tytułowej ścieżki w ramach projektu ma powstać również wystawa "Historia i współczesne oblicze apiterapii" w Muzeum Medycyny i Farmacji, należącym do Wydziału Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Ponadto w Wyższej Szkole Humanitas zostanie uruchomiony punkt biblioteczny poświęcony tematyce pszczelarstwa. Przy tej uczelni i Śląskim Uniwersytecie Medycznym powstaną pasieki, które będą wykorzystywane do celów dydaktycznych. Z kolei przy Hospicjum św. Tomasza pojawi się łąka kwietna, domki dla zapylaczy i tablice informacyjne.Liczba wyświetleń artykułu: 73

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Miód - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?