Zakładanie pasieki w Bytomiu - od teraz można! 2022

Bytomska Rada Miejska wprowadziła zmiany do Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Bytomia. Nowe przepisy pozwalają na prowadzenie hodowli pszczół na terenie miasta.
Władze Bytomia po konsultacjach z lokalnymi pszczelarzami wyraziły zgodę na prowadzenie hodowli pszczół na terenach zabudowy mieszkaniowej (wielorodzinnej, jednorodzinnej) oraz obszarach należących do gminy. Warunkiem jest posiadanie ogrodzonej nieruchomości, na której znajdzie się pasieka. Hodowca będzie zobowiązany do oznakowania tego miejsca przez wywieszenie na każdym wejściu widocznej tabliczki ostrzegawczej o prowadzonej hodowli wraz z danymi kontaktowymi do właściciela pasieki. Ogrodzenie powinno uniemożliwiać przypadkowe wtargnięcie osób postronnych. Pszczelarz winien także zabezpieczyć ule przed przewróceniem na skutek działania niekorzystnych warunków atmosferycznych, a prowadzona hodowla nie może powodować uciążliwości, w szczególności dla nieruchomości sąsiednich.
Lokalizacja pasieki musi zostać zgłoszona w Urzędzie Miejskim w Bytomiu. Osoba rozpoczynająca hodowlę jest także zobowiązana do opieki i leczenia swoich rodzin pszczelich. Ule można też postawić na dachach budynków nie wyższych niż 25 metrów. W tym wypadku potrzebne będzie przekazanie do Urzędu Miejskiego zgody na prowadzenie pasieki od właściciela lub zarządcy budynku. Niemożliwe jest natomiast prowadzenie hodowli pszczół na balkonach.
Bytom już od kilku lat angażuje się w działania na rzecz pszczelej populacji. Miejskie pasieki znajdują się przy ulicy Modrzejewskiego w Szombierkach i Łaszczyka w Miechowicach. Jak podaje Radio Piekary, władze miasta planują także uruchomienie jeszcze w 2022 roku szkoły pszczelarzy, w której doświadczeni hodowcy będą przekazywać swoją wiedzę osobom, które chcą rozpocząć swoją przygodę z pszczelarstwem.
Liczba wyświetleń artykułu: 941
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Własna pasieka w Gdańsku - przepisy 2020
Gdańsk umożliwił zakładanie przydomowych pasiek Jakub Wojas

Młody pszczelarz - dlaczego tak ciężko być pszczelarzem?
Trudności na jakie napotyka młody pszczelarz Anna Celińska

Mikropasieki - akcja pszczelarska w Legionowie 2018
Bezpłatna pomoc przy zakładaniu pasieki w Legionowie Krzysztof Dębski

Pasieka w Krakowie? Jest zgoda radnych!
Pszczoły w Krakowie - legalnie! Marcin Balana

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 1.
Rodzina i przyjaciele jako pierwsze źródło pomocy finansowej przeznaczonej na założenie pasieki Marcin Balana

Preppersi i organizacja pasieki
Zbiórka sprzętu pszczelarskiego dla potrzebujących z Nagłady pod Gietrzwałdem Marcin Balana

Zakup rodzin pszczelich – na co zwrócić uwagę?
Kiedy, od kogo i na co zwrócić uwagę podczas zakupu rodziny pszczelej? Anna Celińska
