Portal Pszczelarski

BeeSmart - aplikacja na smartfony dla pszczelarzy

Materiały graficzne dostarczone przez BeeSmart.

BeeSmart aplikacja dla pszczelarza zarządzanie pasieką

Do nowego sezonu coraz bliżej. Wielu pszczelarzy uzupełniło już zapasy magazynowe, aby w pierwszym dogodnym terminie rozpocząć kolejny rok na pasiece. To dobry czas na składanie zamówień na odkłady, matki, ramki, a także na założenie nowego zeszytu do prowadzenia notatek z prac przy pasiece. Zeszyt to najpopularniejszy wśród pszczelarzy sposób zapisu informacji ale od pewnego czasu można spotkać bardziej nowoczesne rozwiązania bazujące na nowoczesnych technologiach. Jedną z nich jest BeeSmart, aplikacja na smartfony.

Czym jest BeeSmart?

BeeSmart to projekt realizowany przez polskich programistów od 2019 roku, którego głównym zadaniem jest ułatwić obsługę pasiek, zarówno tych amatorskich jak i zawodowych. Pomysł na stworzenie programu dla pszczelarzy powstał podczas analizy zapisków doświadczonego pszczelarza. Duża ilość notatek oraz sposób ich zapisu zdecydowanie utrudnia szybkie odnajdywanie potrzebnych informacji. W rezultacie precyzyjne określenie prac i ich kolejności (priorytety) nie należy do łatwych zadań. Kilka miesięcy intensywnych prac i wielu godzin dyskusji z pszczelarzami zaowocował powstaniem nowoczesnego rozwiązania, które w dużym stopniu eliminuje wymienione trudności. 

beesmart aplikacja do zarządzania pasieką

Funkcjonalność aplikacji do zarządzania pasieką BeeSmart

BeeSmart jest aplikacją, która przede wszystkim ma za zadanie ograniczyć czas konieczny na wprowadzanie danych, bez utraty ich jakości. Dodatkowo każda pasieka od momentu podania jej lokalizacji w systemie jest monitorowana pod względem warunków meteorologicznych. Dzięki temu pszczelarz otrzymuje powiadomienia o pierwszych przymrozkach lub sprzyjających warunkach do wiosennego przeglądu. Co więcej może wygenerować szereg raportów prezentujących m.in. zmiany pogodowe w danej lokalizacji oraz która rasa pszczół najlepiej radzi sobie w danych warunkach.

W wersji płatnej monitorowane są również nowe ogniska zgnilca amerykańskiego w okolicy pasieki - jednej z najniebezpieczniejszych chorób pszczelich. Ważną funkcją aplikacji - niespotykaną u konkurencji - są prace grupowe. Dzięki nim w zaledwie kilka sekund można sprawnie zanotować określone prace w wielu ulach jednocześnie. Aplikacja obsługuje również tagi NFC (Near Field Communication) umożliwiające natychmiastowe uzyskanie informacji o ulu przy którym stoi pszczelarz.

Oczywiście aplikacja posiada o wiele więcej interesujących funkcjonalności z którymi można się zapoznać za darmo i bez konieczności logowania, wystarczy uruchomić ją w trybie demo.

aplikacja do pasieki beesmart

BeeSmart - czy warto?

Czy zatem aplikacje pokroju BeeSmart są niezbędne do prawidłowego prowadzenia pasiek? Oczywiście nie. Jeśli jednak cenicie swój czas oraz wygodę, to warto poświęcić im choć chwilę i wyrobić sobie na ich temat własne zdanie.

Więcej informacji o BeeSmart można znaleźć na stronie producenta aplikacji.Liczba wyświetleń artykułu: 2623

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Żurawina z miodem i wanilią

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Zdrowe cukierki z miodem w trzech wersjach

Pancakes cytrynowe z miodem

Lawendowe ciasto dyniowe