Portal Pszczelarski

BeeSmart - aplikacja na smartfony dla pszczelarzy

Materiały graficzne dostarczone przez BeeSmart.

BeeSmart aplikacja dla pszczelarza zarządzanie pasieką

Do nowego sezonu coraz bliżej. Wielu pszczelarzy uzupełniło już zapasy magazynowe, aby w pierwszym dogodnym terminie rozpocząć kolejny rok na pasiece. To dobry czas na składanie zamówień na odkłady, matki, ramki, a także na założenie nowego zeszytu do prowadzenia notatek z prac przy pasiece. Zeszyt to najpopularniejszy wśród pszczelarzy sposób zapisu informacji ale od pewnego czasu można spotkać bardziej nowoczesne rozwiązania bazujące na nowoczesnych technologiach. Jedną z nich jest BeeSmart, aplikacja na smartfony.

Czym jest BeeSmart?

BeeSmart to projekt realizowany przez polskich programistów od 2019 roku, którego głównym zadaniem jest ułatwić obsługę pasiek, zarówno tych amatorskich jak i zawodowych. Pomysł na stworzenie programu dla pszczelarzy powstał podczas analizy zapisków doświadczonego pszczelarza. Duża ilość notatek oraz sposób ich zapisu zdecydowanie utrudnia szybkie odnajdywanie potrzebnych informacji. W rezultacie precyzyjne określenie prac i ich kolejności (priorytety) nie należy do łatwych zadań. Kilka miesięcy intensywnych prac i wielu godzin dyskusji z pszczelarzami zaowocował powstaniem nowoczesnego rozwiązania, które w dużym stopniu eliminuje wymienione trudności. 

beesmart aplikacja do zarządzania pasieką

Funkcjonalność aplikacji do zarządzania pasieką BeeSmart

BeeSmart jest aplikacją, która przede wszystkim ma za zadanie ograniczyć czas konieczny na wprowadzanie danych, bez utraty ich jakości. Dodatkowo każda pasieka od momentu podania jej lokalizacji w systemie jest monitorowana pod względem warunków meteorologicznych. Dzięki temu pszczelarz otrzymuje powiadomienia o pierwszych przymrozkach lub sprzyjających warunkach do wiosennego przeglądu. Co więcej może wygenerować szereg raportów prezentujących m.in. zmiany pogodowe w danej lokalizacji oraz która rasa pszczół najlepiej radzi sobie w danych warunkach.

W wersji płatnej monitorowane są również nowe ogniska zgnilca amerykańskiego w okolicy pasieki - jednej z najniebezpieczniejszych chorób pszczelich. Ważną funkcją aplikacji - niespotykaną u konkurencji - są prace grupowe. Dzięki nim w zaledwie kilka sekund można sprawnie zanotować określone prace w wielu ulach jednocześnie. Aplikacja obsługuje również tagi NFC (Near Field Communication) umożliwiające natychmiastowe uzyskanie informacji o ulu przy którym stoi pszczelarz.

Oczywiście aplikacja posiada o wiele więcej interesujących funkcjonalności z którymi można się zapoznać za darmo i bez konieczności logowania, wystarczy uruchomić ją w trybie demo.

aplikacja do pasieki beesmart

BeeSmart - czy warto?

Czy zatem aplikacje pokroju BeeSmart są niezbędne do prawidłowego prowadzenia pasiek? Oczywiście nie. Jeśli jednak cenicie swój czas oraz wygodę, to warto poświęcić im choć chwilę i wyrobić sobie na ich temat własne zdanie.

Więcej informacji o BeeSmart można znaleźć na stronie producenta aplikacji.



Liczba wyświetleń artykułu: 4344

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

BeePower! w Polsce i za granicą

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016