Portal Pszczelarski

Szczawno-Zdrój zakupiło 400 dzikich pszczół 2022

pszczelarstwo dolnośląskie zakup pszczół murarka ogrodowa

Dolnośląskie miasto Szczawno-Zdrój zakupiło 400 uśpionych kokonów pszczół murarek. Owady zamieszkają w specjalnych domkach i będą zapylać okoliczne rośliny. Projekt ma polepszyć bioróżnorodność i pomóc w utrzymaniu pszczelej populacji. 

Domki dla dzikich pszczół zostały ustawione w szczawieńskich parkach: Szwedzkim i Zdrojowym, już kilka lat temu. Do tej pory mieszkały tu dzikie owady zapylające. Władze miasta zapowiadają, że jeżeli będą panować tu odpowiednie warunki pogodowe, które zapewnią kwitnienie drzew i krzewów, to w drugiej połowie kwietnia tego roku dołączą do nich murarki. Miasto nie wyklucza dostawienia kolejnych domków, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie wykluczone też, że pszczoły wybiorą inne miejsce do stworzenia swoich gniazd. 

W rozmowie z serwisem Nasze Miasto, Maciej Prętkowski, inspektor do spraw zieleni i ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Szczawnie-Zdroju przyznał, że muraki zostały wybrane ze względu na to, że są łagodnym i bezpiecznym dla kuracjuszy gatunkiem, który wykazuje się dużą skutecznością w zapylaniu.Liczba wyświetleń artykułu: 475

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Marlenka - ciasto z miodem

Ryż cytrynowy z miodem

Żeberka w sosie czosnkowo-miodowym

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Ciasto orzechowe z miodem