Portal Pszczelarski

Szczawno-Zdrój zakupiło 400 dzikich pszczół 2022

pszczelarstwo dolnośląskie zakup pszczół murarka ogrodowa

Dolnośląskie miasto Szczawno-Zdrój zakupiło 400 uśpionych kokonów pszczół murarek. Owady zamieszkają w specjalnych domkach i będą zapylać okoliczne rośliny. Projekt ma polepszyć bioróżnorodność i pomóc w utrzymaniu pszczelej populacji. 

Domki dla dzikich pszczół zostały ustawione w szczawieńskich parkach: Szwedzkim i Zdrojowym, już kilka lat temu. Do tej pory mieszkały tu dzikie owady zapylające. Władze miasta zapowiadają, że jeżeli będą panować tu odpowiednie warunki pogodowe, które zapewnią kwitnienie drzew i krzewów, to w drugiej połowie kwietnia tego roku dołączą do nich murarki. Miasto nie wyklucza dostawienia kolejnych domków, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie wykluczone też, że pszczoły wybiorą inne miejsce do stworzenia swoich gniazd. 

W rozmowie z serwisem Nasze Miasto, Maciej Prętkowski, inspektor do spraw zieleni i ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Szczawnie-Zdroju przyznał, że muraki zostały wybrane ze względu na to, że są łagodnym i bezpiecznym dla kuracjuszy gatunkiem, który wykazuje się dużą skutecznością w zapylaniu.Liczba wyświetleń artykułu: 218

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Kontrola jakości miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Pierniczki na miodzie

Ogórki z miodem

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.