Portal Pszczelarski

Szczawno-Zdrój zakupiło 400 dzikich pszczół 2022

pszczelarstwo dolnośląskie zakup pszczół murarka ogrodowa

Dolnośląskie miasto Szczawno-Zdrój zakupiło 400 uśpionych kokonów pszczół murarek. Owady zamieszkają w specjalnych domkach i będą zapylać okoliczne rośliny. Projekt ma polepszyć bioróżnorodność i pomóc w utrzymaniu pszczelej populacji. 

Domki dla dzikich pszczół zostały ustawione w szczawieńskich parkach: Szwedzkim i Zdrojowym, już kilka lat temu. Do tej pory mieszkały tu dzikie owady zapylające. Władze miasta zapowiadają, że jeżeli będą panować tu odpowiednie warunki pogodowe, które zapewnią kwitnienie drzew i krzewów, to w drugiej połowie kwietnia tego roku dołączą do nich murarki. Miasto nie wyklucza dostawienia kolejnych domków, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie wykluczone też, że pszczoły wybiorą inne miejsce do stworzenia swoich gniazd. 

W rozmowie z serwisem Nasze Miasto, Maciej Prętkowski, inspektor do spraw zieleni i ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Szczawnie-Zdroju przyznał, że muraki zostały wybrane ze względu na to, że są łagodnym i bezpiecznym dla kuracjuszy gatunkiem, który wykazuje się dużą skutecznością w zapylaniu.



Liczba wyświetleń artykułu: 1088

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Kruidnoten - holenderskie ekspresowe pierniczki z miodem

Pierogi z kaszą jaglaną, jabłkami i miodem

Żeberka z rabarbarem pięciu smaków i miodem

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Szaszłyki z marynatą miodową

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem