Portal Pszczelarski

Szczawno-Zdrój zakupiło 400 dzikich pszczół 2022

pszczelarstwo dolnośląskie zakup pszczół murarka ogrodowa

Dolnośląskie miasto Szczawno-Zdrój zakupiło 400 uśpionych kokonów pszczół murarek. Owady zamieszkają w specjalnych domkach i będą zapylać okoliczne rośliny. Projekt ma polepszyć bioróżnorodność i pomóc w utrzymaniu pszczelej populacji. 

Domki dla dzikich pszczół zostały ustawione w szczawieńskich parkach: Szwedzkim i Zdrojowym, już kilka lat temu. Do tej pory mieszkały tu dzikie owady zapylające. Władze miasta zapowiadają, że jeżeli będą panować tu odpowiednie warunki pogodowe, które zapewnią kwitnienie drzew i krzewów, to w drugiej połowie kwietnia tego roku dołączą do nich murarki. Miasto nie wyklucza dostawienia kolejnych domków, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie wykluczone też, że pszczoły wybiorą inne miejsce do stworzenia swoich gniazd. 

W rozmowie z serwisem Nasze Miasto, Maciej Prętkowski, inspektor do spraw zieleni i ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Szczawnie-Zdroju przyznał, że muraki zostały wybrane ze względu na to, że są łagodnym i bezpiecznym dla kuracjuszy gatunkiem, który wykazuje się dużą skutecznością w zapylaniu.Liczba wyświetleń artykułu: 694

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Ciasteczka imbirowe z miodem

Pierniczki na miodzie

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom