Portal Pszczelarski

Szczawno-Zdrój zakupiło 400 dzikich pszczół 2022

pszczelarstwo dolnośląskie zakup pszczół murarka ogrodowa

Dolnośląskie miasto Szczawno-Zdrój zakupiło 400 uśpionych kokonów pszczół murarek. Owady zamieszkają w specjalnych domkach i będą zapylać okoliczne rośliny. Projekt ma polepszyć bioróżnorodność i pomóc w utrzymaniu pszczelej populacji. 

Domki dla dzikich pszczół zostały ustawione w szczawieńskich parkach: Szwedzkim i Zdrojowym, już kilka lat temu. Do tej pory mieszkały tu dzikie owady zapylające. Władze miasta zapowiadają, że jeżeli będą panować tu odpowiednie warunki pogodowe, które zapewnią kwitnienie drzew i krzewów, to w drugiej połowie kwietnia tego roku dołączą do nich murarki. Miasto nie wyklucza dostawienia kolejnych domków, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie wykluczone też, że pszczoły wybiorą inne miejsce do stworzenia swoich gniazd. 

W rozmowie z serwisem Nasze Miasto, Maciej Prętkowski, inspektor do spraw zieleni i ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Szczawnie-Zdroju przyznał, że muraki zostały wybrane ze względu na to, że są łagodnym i bezpiecznym dla kuracjuszy gatunkiem, który wykazuje się dużą skutecznością w zapylaniu.Liczba wyświetleń artykułu: 1152

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich