Portal Pszczelarski

Ogłoszono wyniki Małopolskiego Konkursu Pasiek za 2021

pszczelarstwo małopolskie Pasieka Pszczółkowo Ryszard Olesiak Pasieka Zawodowa Andrzej Sowa Pasieka Górczyna Pasieka U Arka Andrzej Sowa Piotr Król Arkadiusz Adamski Józef Zięba

12 lutego 2022 roku w Karniowicach podczas XXV Wojewódzkiej Konferencji Pszczelarskiej ogłoszono wyniki Małopolskiego Konkursu Pasiek za rok 2021. Zwyciężyła Pasieka "Pszczółkowo" Ryszarda Olesiaka z Królowej Górnej w gminie Kamionka Wielka. 

Jak podaje Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, w zwycięskiej pasiece żyje na stałe 30 rodzin pszczelich. "Pszczółkowo" skupia się na działalności edukacyjnej w zakresie pszczelarstwa i bioróżnorodności. Znajduje się tu także domek do apiterapii. Pasiece sprzyja też jej położenie w pobliżu lasów. Z kolei górski teren umożliwia połączenie produkcji pszczelarskiej z rekreacją i edukacją. 

Drugie miejsce zajęły ex aequo dwa gospodarstwa pszczelarskie: Pasieka Zawodowa Andrzeja Sowy i jego syna Bartłomieja Sowy z Rzezawy oraz Pasieka „Górczyna" z Żegocin Piotra Króla. Pierwsza z nich to wędrowna pasieka, licząca 1200 pni pszczelich, które w sezonie znajdują się nawet w 60 lokalizacjach, co powoduje, że to gospodarstwo może poszczycić się dużą różnorodnością miodów. Pasieka "Górczyna" z Żegocin utrzymuje 70 pni pszczelich. W okolicy rośnie wiele roślin miododajnych, a węza pszczela w ulach jest produkowana na miejscu z pozyskiwanego stąd wosku. 

Trzecie miejsca przyznano pasiekom: "U Arka" Arkadiusza Adamskiego z Libiąża oraz Józefa Zięby z Jankowej. Pierwsza liczy około 40 pni. Gospodarstwo charakteryzuje się ulami ozdobnymi, a właściciel szczyci się wysoką przeżywalnością pszczół w okresie zimowym. Z kolei pasieka w Jankowej posiada 70 pni, znajdujących się w dwóch pasieczyskach. Owady są tu leczone metodami naturalnymi za pomocą ziół. 

Konkurs zorganizował Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach przy współpracy z organizacjami pszczelarskimi z regionu, które zgłaszały pasieki. Do celów konkursu należy:

  • podnoszenie poziomu i unowocześnianie gospodarki pasiecznej,
  • kształtowanie i upowszechnianie wzorców prawidłowego urządzania pracowni pasiecznych,
  • podnoszenie poziomu higieny i walka z chorobami pszczół,
  • wymiana doświadczeń i upowszechnianie dobrych praktyk w środowisku pszczelarskim oraz integracja pszczelarzy,
  • poprawa estetyki pasiek oraz ich otoczenia,
  • promocja pszczelarstwa, pszczelarzy, wzorowo gospodarujących oraz produktów pochodzących z ich pasiek,
  • podnoszenie świadomości znaczenia pszczelarstwa dla gospodarki żywnościowej oraz bioróżnorodności.


Liczba wyświetleń artykułu: 677

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom