Portal Pszczelarski

Ogłoszono wyniki Małopolskiego Konkursu Pasiek za 2021

pszczelarstwo małopolskie Pasieka Pszczółkowo Ryszard Olesiak Pasieka Zawodowa Andrzej Sowa Pasieka Górczyna Pasieka U Arka Andrzej Sowa Piotr Król Arkadiusz Adamski Józef Zięba

12 lutego 2022 roku w Karniowicach podczas XXV Wojewódzkiej Konferencji Pszczelarskiej ogłoszono wyniki Małopolskiego Konkursu Pasiek za rok 2021. Zwyciężyła Pasieka "Pszczółkowo" Ryszarda Olesiaka z Królowej Górnej w gminie Kamionka Wielka. 

Jak podaje Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, w zwycięskiej pasiece żyje na stałe 30 rodzin pszczelich. "Pszczółkowo" skupia się na działalności edukacyjnej w zakresie pszczelarstwa i bioróżnorodności. Znajduje się tu także domek do apiterapii. Pasiece sprzyja też jej położenie w pobliżu lasów. Z kolei górski teren umożliwia połączenie produkcji pszczelarskiej z rekreacją i edukacją. 

Drugie miejsce zajęły ex aequo dwa gospodarstwa pszczelarskie: Pasieka Zawodowa Andrzeja Sowy i jego syna Bartłomieja Sowy z Rzezawy oraz Pasieka „Górczyna" z Żegocin Piotra Króla. Pierwsza z nich to wędrowna pasieka, licząca 1200 pni pszczelich, które w sezonie znajdują się nawet w 60 lokalizacjach, co powoduje, że to gospodarstwo może poszczycić się dużą różnorodnością miodów. Pasieka "Górczyna" z Żegocin utrzymuje 70 pni pszczelich. W okolicy rośnie wiele roślin miododajnych, a węza pszczela w ulach jest produkowana na miejscu z pozyskiwanego stąd wosku. 

Trzecie miejsca przyznano pasiekom: "U Arka" Arkadiusza Adamskiego z Libiąża oraz Józefa Zięby z Jankowej. Pierwsza liczy około 40 pni. Gospodarstwo charakteryzuje się ulami ozdobnymi, a właściciel szczyci się wysoką przeżywalnością pszczół w okresie zimowym. Z kolei pasieka w Jankowej posiada 70 pni, znajdujących się w dwóch pasieczyskach. Owady są tu leczone metodami naturalnymi za pomocą ziół. 

Konkurs zorganizował Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach przy współpracy z organizacjami pszczelarskimi z regionu, które zgłaszały pasieki. Do celów konkursu należy:

  • podnoszenie poziomu i unowocześnianie gospodarki pasiecznej,
  • kształtowanie i upowszechnianie wzorców prawidłowego urządzania pracowni pasiecznych,
  • podnoszenie poziomu higieny i walka z chorobami pszczół,
  • wymiana doświadczeń i upowszechnianie dobrych praktyk w środowisku pszczelarskim oraz integracja pszczelarzy,
  • poprawa estetyki pasiek oraz ich otoczenia,
  • promocja pszczelarstwa, pszczelarzy, wzorowo gospodarujących oraz produktów pochodzących z ich pasiek,
  • podnoszenie świadomości znaczenia pszczelarstwa dla gospodarki żywnościowej oraz bioróżnorodności.


Liczba wyświetleń artykułu: 524

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.