Portal Pszczelarski

Sadzenie drzew i krzewów miododajnych we wszystkich gminach powiatu kieleckiego 2022

pszczelarstwo świętokrzyskie Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne

 

Starostwo Powiatowe w Kielcach w ramach działań na rzecz zwiększenia populacji pszczół przeznaczyło 45 tysięcy złotych na sadzenie we wszystkich gminach powiatu kieleckiego drzew i krzewów miododajnych.

Projekt jest realizowany we współpracy z Mazowiecko-Świętokrzyskim Towarzystwem Ornitologicznym. Ma to zapobiec nasadzeniom gatunków inwazyjnych, gdyż Towarzystwo akceptowało przygotowaną przez Starostwo listę drzew i krzewów, które pojawią się w gminach. Wśród wybranych roślin znalazły się między innymi lipy, klony, jarząby, jabłonie, pigwowce japońskie, czereśnia, głóg, grusza, dereń, irga, czeremcha. Dokładne miejsca nasadzeń wskazują gminy, nierzadko też razem z pszczelarzami. 

Akcja jest realizowana rokrocznie od 2014 roku. Dotychczas w jej ramach zakupiono 20 tysięcy drzew i krzewów miododajnych. W rozmowie z TVP Kielce Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach zdradził, że w 2022 roku zainteresowanie nasadzeniami było duże i wszystkie gminy złożyły wnioski o dofinansowanie.Liczba wyświetleń artykułu: 297

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami