Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Szwajcarscy naukowcy: w miastach jest za dużo pszczół, a za mało kwiatów 2022

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Szwajcarii pszczelarstwo miejskie

Szwajcarscy naukowcy przeanalizowali sytuacje populacji pszczół w 14 miastach Szwajcarii. Badacze zwracają uwagę na niepokojący trend. Coraz popularniejsze pszczelarstwo miejskie przewyższa możliwości niektórych ośrodków i szkodzi pozostałym zapylaczom. 

Wyniki badań Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Badań nad Lasem, Śniegiem i Krajobrazem, które ich autorzy określają jako "pierwszą próbę ilościowego określenia zrównoważonego pszczelarstwa miejskiego" mówią, że w 14 szwajcarskich miastach liczba zarejestrowanych uli wzrosła z 3139 w 2012 do 9370 w 2018 roku. Jednocześnie jednak nie doszło do adekwatnego wzrostu obszaru zielonych w tych ośrodkach. W konsekwencji pszczoły miodne z pasiek miejskich rywalizują z rodzimymi dzikimi zapylaczami, a z powodu rosnącej popularność pszczelarstwa w miastach coraz częściej je wypierają. 

Jak stwierdzili naukowcy żadne z 14 badanych miast nie ma wystarczającej ilości pożywienia, aby zaspokoić apetyty wszystkich zapylaczy. Autorzy badań mają nadzieję, że te wyniki przyczynią się do powstania strategii pszczelarstwa miejskiego, opartej na dostosowaniu liczby pasiek do ich zagęszczenia i wielkości terenów zielonych w danym miejscu. 

Są to pierwsze tak szeroko zakrojone badania pszczelarstwa miejskiego. Wcześniej prowadzono takie analizy jedynie w pojedynczych ośrodkach, jak Paryż, Londyn czy Berlin. Szwajcarscy naukowcy mieli jednak ułatwione zadanie, gdyż w ich kraju każdy ul musi być zarejestrowany.Liczba wyświetleń artykułu: 740

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Marchewka z jabłkiem i miodem

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.