Portal Pszczelarski

Szwajcarscy naukowcy: w miastach jest za dużo pszczół, a za mało kwiatów 2022

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Szwajcarii pszczelarstwo miejskie

Szwajcarscy naukowcy przeanalizowali sytuacje populacji pszczół w 14 miastach Szwajcarii. Badacze zwracają uwagę na niepokojący trend. Coraz popularniejsze pszczelarstwo miejskie przewyższa możliwości niektórych ośrodków i szkodzi pozostałym zapylaczom. 

Wyniki badań Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Badań nad Lasem, Śniegiem i Krajobrazem, które ich autorzy określają jako "pierwszą próbę ilościowego określenia zrównoważonego pszczelarstwa miejskiego" mówią, że w 14 szwajcarskich miastach liczba zarejestrowanych uli wzrosła z 3139 w 2012 do 9370 w 2018 roku. Jednocześnie jednak nie doszło do adekwatnego wzrostu obszaru zielonych w tych ośrodkach. W konsekwencji pszczoły miodne z pasiek miejskich rywalizują z rodzimymi dzikimi zapylaczami, a z powodu rosnącej popularność pszczelarstwa w miastach coraz częściej je wypierają. 

Jak stwierdzili naukowcy żadne z 14 badanych miast nie ma wystarczającej ilości pożywienia, aby zaspokoić apetyty wszystkich zapylaczy. Autorzy badań mają nadzieję, że te wyniki przyczynią się do powstania strategii pszczelarstwa miejskiego, opartej na dostosowaniu liczby pasiek do ich zagęszczenia i wielkości terenów zielonych w danym miejscu. 

Są to pierwsze tak szeroko zakrojone badania pszczelarstwa miejskiego. Wcześniej prowadzono takie analizy jedynie w pojedynczych ośrodkach, jak Paryż, Londyn czy Berlin. Szwajcarscy naukowcy mieli jednak ułatwione zadanie, gdyż w ich kraju każdy ul musi być zarejestrowany.



Liczba wyświetleń artykułu: 874

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.