Portal Pszczelarski

Nowe budynki w Brighton muszą być wznoszone z cegieł przyjaznych pszczołom

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii dzikie pszczoły Robert Nemeth

Rada miasta Brighton w południowej Anglii podjęła uchwałę, by wszystkie nowe budynki powstawały z użyciem cegieł przyjaznych dzikim pszczołom. Cegły takie posiadają specjalne otwory, które mają dawać schronienie owadom zapylającym. 

Cegły odwzorowują naturalny typ gniazda pszczół samotnic. Te owady często gniazdują w zaprawie murarskiej i dziurach, które powstają w cegłach. Według radnych Brighton każdy nowy budynek powinien mieć co najmniej kilka cegieł z takimi otworami. Dodatkowym wymogiem jest zakładanie przy tych obiektach budek dla jerzyków, co ma doprowadzić do wzrostu ich populacji. 

Jak podaje portal Interia.pl. inicjatorem tego projektu jest jeden z radnych Brighton Robert Nemeth. Krytycy jednak uważają, że te kilka cegieł w nowych budynkach to zbyt mało, by poprawić bioróżnorodność w mieście. Inni zwracają z kolei uwagę, że "dziurawe cegły" mogą być źródłem roztoczy i zostać zagospodarowane przez inne owady. Radni natomiast twierdzą, że takie ryzyko jest stosunkowo niewielkie. W Wielkiej Brytanii, poza Brighton, na podobne rozwiązania zdecydowano się w hrabstwach Dorset i Kornwalia.



Liczba wyświetleń artykułu: 879

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Linia pszczół car: Jugo

Miód i jego rodzaje według prawa unijnego

Marketing pszczelarski w teorii – cena

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Ciasto orzechowe z miodem