Nowe budynki w Brighton muszą być wznoszone z cegieł przyjaznych pszczołom
Rada miasta Brighton w południowej Anglii podjęła uchwałę, by wszystkie nowe budynki powstawały z użyciem cegieł przyjaznych dzikim pszczołom. Cegły takie posiadają specjalne otwory, które mają dawać schronienie owadom zapylającym.
Cegły odwzorowują naturalny typ gniazda pszczół samotnic. Te owady często gniazdują w zaprawie murarskiej i dziurach, które powstają w cegłach. Według radnych Brighton każdy nowy budynek powinien mieć co najmniej kilka cegieł z takimi otworami. Dodatkowym wymogiem jest zakładanie przy tych obiektach budek dla jerzyków, co ma doprowadzić do wzrostu ich populacji.
Jak podaje portal Interia.pl. inicjatorem tego projektu jest jeden z radnych Brighton Robert Nemeth. Krytycy jednak uważają, że te kilka cegieł w nowych budynkach to zbyt mało, by poprawić bioróżnorodność w mieście. Inni zwracają z kolei uwagę, że "dziurawe cegły" mogą być źródłem roztoczy i zostać zagospodarowane przez inne owady. Radni natomiast twierdzą, że takie ryzyko jest stosunkowo niewielkie. W Wielkiej Brytanii, poza Brighton, na podobne rozwiązania zdecydowano się w hrabstwach Dorset i Kornwalia.
Liczba wyświetleń artykułu: 789
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!