Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Zamarznięte pszczoły w pasiece pod Skarbimierzem. Trwa zbiórka, by pomóc pszczelarzowi 2022

pszczelarstwo opolskie zniszczona pasieka Roman Sachaj

Sześć pszczelich rodzin zamarzło po ataku na społeczną pasiekę pod Skarbimierzem w województwie opolskim. Nieznany sprawca zniszczył ule narażając pszczoły na mróz. Uruchomiona została zbiórka mająca pomóc poszkodowanemu pszczelarzowi w odbudowie hodowli. 

Pasieka jest zlokalizowana na 72 arach wydzierżawionej od gminy Skarbimierz działki w dolinie Śmieszki w Brzezinie. Prowadzi ją Roman Sachaj – pszczelarz z pobliskiego Brzegu. Dotychczas znajdowało się tu 8 uli, a hodowca zamierzał również otworzyć tutaj domek do apiterapii. 

13 stycznia 2022 roku pszczelarz zauważył, że wokół pasieki leżą dziesiątki tysięcy martwy pszczół, a obok nich zrzucone dachy uli. W mroźną noc pozbawione osłony ule nie zapewniły owadom wystarczającej do przeżycia temperatury. W ten sposób doprowadzono do śmierci sześciu rodzin pszczelich. Hodowca nie wierzy, aby dachy mogły zostać zrzucone przez wiatr lub dziką zwierzyną. Jak twierdzi pszczele domki były dobrze zabezpieczone – na ich pokrywach znajdowały się cegły i dodatkowo były spięte pasami z podłożem. 

W rozmowie z Nową Trybuną Opolską, poszkodowany pszczelarz wyznał, że nie zgłosił sprawy na policję, gdyż po rozmowie ze znajomym policjantem uznał, że szanse na odnalezienie sprawcy są w tym wypadku minimalne. Teren działki nie był ogrodzony, nie było także kamer. Nie ma również szans na wypłatę ubezpieczenia. 

Przyjaciele postanowili pomóc poszkodowanemu hodowcy w odbudowie pasieki i otwarcia domku do apiterapii. Na portalu zrzutka.pl została uruchomiona zbiórka. Celem jest zebranie 3 800 złotych. Ma to pozwolić na zakup czterech pełnych rodzin pszczelich, dziesięć odkładów i fotopułapki na podczerwień, co ma zapobiec w przyszłości podobnym sytuacjom.



Liczba wyświetleń artykułu: 1263

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę