Farmy fotowoltaiczne mogą być przyjazne dla pszczół 2022

Międzynarodowe grupy naukowców przeprowadziły badania dotyczące wpływu farm fotowoltaicznych na populacje pszczół i pobliską roślinność. Według badaczy, instalacje mogą tworzyć przyjazny dla owadów zapylających mikroklimat.
Farmy fotowoltaiczne w Polsce stają się coraz popularniejsze. W 2021 roku powstało ich o 36,7% więcej niż rok wcześniej. Często jednak takie instalacje są przedmiotem krytyki ze strony organizacji ekologicznych, które zarzucają, że ich powstawanie pozbawia pszczoły obszarów, które mogłyby oblatywać. Farmy są bowiem niejednokrotnie montowane na terenach uprawnych.
Odpowiedź na te niepokoje dają naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Lancaster, którzy sugerują, by teren wokół instalacji był zasiewany roślinami polnymi. Tworzone w ten sposób łąki kwietne mogłyby się przyczynić nie do ograniczenia, ale wzrostu pszczelej populacji. Potwierdzają to badacze z Uniwersytetu Stanu Oregon , którzy wskazują, że cień rzucany przez panele wytwarza przyjazny dla owadów mikroklimat, opóźnia kwitnienie niektórych kwiatów, co dostarcza w tych miejscach pyłku i nektaru w czasie, kiedy gdzie indziej jest już go bark. Wyniki tych badań były omawiane pod koniec 2021 roku na konferencji British Ecological Society, gdzie efekty swojej pracy zaprezentowali również naukowcy z Uniwersytetu Ludong w Chinach i eksperci z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis. Oni z kolei wykazali, że na terenie do 700 m wokół instalacji, pojawiający się cień może obniżyć temperaturę nawet o 2,3 stopnia Celsjusza.
Jak pokazały pierwsze próby tworzenia łąk kwietnych wokół farm fotowoltaicznych zwiększyły populację pszczół czterokrotnie w porównaniu do miejsc, gdzie w pobliżu instalacji rośnie jedynie trawa.
Liczba wyświetleń artykułu: 2519
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!