Portal Pszczelarski

Pszczoły ofiarą konfliktu izraelsko-palestyńskiego 2022

pszczelarstwo w Palestynie pszczelarstwo w Izraelu

Na początku stycznia 2022 roku izraelskie samoloty spryskały herbicydami pola palestyńskich rolników położone w Strefie Gazy. Celem było zniszczenie roślinności na tym obszarze. Miejscowi pszczelarze skarżą się, że w rezultacie stracili 70% swoich pszczelich rodzin. 

Atak został przeprowadzony na terenach przygranicznych. Izrael stara się osłabić w tych miejscach osadnictwo palestyńskie. Strefa Gazy w 1967 roku znalazła się pod okupacją Izraela. Od tego czasu jest to przedmiot sporu między państwem izraelskim a Palestyńczykami. W 1994 powstała tu Autonomia Palestyńska. 

Wykorzystane przez izraelskie lotnictwo herbicydy są środkami chwastobójczymi, ale stosowane w masowej ilości mogą doprowadzić do całkowitego wyniszczenia roślinności. Wpływa to także na kondycję pszczół. Owady, który miały kontakt ze spryskanymi roślinami umierają. 

Serwis meddleestmonitor.com zebrał relacje poszkodowanych pszczelarzy. Posiadali oni pasieki w pasie przygranicznym na wolnej przestrzeni, poza centrum miasta, by uniknąć ataków rakietowych. Rozmówcy nie mają wątpliwości, że wytrucie populacji pszczół na tym terenie negatywnie wpłynie na stan palestyńskiej gospodarki.Liczba wyświetleń artykułu: 1114

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Zostań bohaterem pszczół

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pszczelarz, a kto to taki?

Propolis - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.