Portal Pszczelarski

Protest pszczelarzy w Chile. Policjantów zaatakowały pszczoły 2022

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Chile protest pszczelarzy pszczoły a policja

W Santiago, stolicy Chile, odbył się protest pszczelarzy. Hodowcy domagali się rządowego wsparcia w związku z dramatyczną sytuacją na rynku. W trakcie demonstracji musiała interweniować policja, ale funkcjonariusze zostali pożądleni przez pszczoły. 

Kryzys na rynku pszczelarskim w Chile ma związek z trwającą w tym kraju od 2010 roku suszą. Produkcja miodu utrzymuje się na niskim poziomie, a co gorsza dochodzi do wymierania znacznej ilości pszczelich rodzin. W dodatku, brakuje roślin, które te owady mogłyby oblatywać. 

3 stycznia 2022 roku pszczelarze wyszli na ulice Santiago domagając się spotkania z prezydentem Sebastianem Pinerą, aby przedstawić mu swoje postulaty. Hodowcy pszczół oczekują między innymi podwyższenia cen miodu oraz dofinansowania jego produkcji. Przed Pałac Prezydencki przyniesiono także 60 uli z 10 tysiącami pszczół. Pszczelarze twierdzili, że chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na wymieranie pszczelej populacji z powodu zmian klimatycznych, co w konsekwencji może doprowadzić do całkowitego upadku branży. Pojawienie się pszczół spowodowało też, że kiedy policjanci przystąpili do usuwania protestujących, to owady zaatakowały funkcjonariuszy. Siedmiu z nich zostało wielokrotnie użądlonych. Trafili oni do szpitala, a policja zatrzymała czterech pszczelarzy. 

W reakcji na protesty chilijskie Ministerstwo Rolnictwa oświadczyło, że jest zaniepokojone wpływem suszy na pszczelą populację i zamierza konsekwentnie przeciwdziałać negatywnym skutkom braku wody.Liczba wyświetleń artykułu: 201

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Nalewka jaśminowa z miodem

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Żurawina z miodem i wanilią

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Koszty pośrednika handlu produktów pszczelich

Obowiązki pszczelarza na koniec roku podatkowego

Kasa fiskalna - czy sprzedając miód musisz ją mieć?